ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA WILEŃSZCZYŹNIE

Grupa 48 wolontariuszy akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia 9 listopada wyjechała z Wrocławia na Litwę, aby wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości na Wileńszczyźnie. Fundacja Studio Wschód od kilku lat organizuje tę niezwykle cenną formę edukacji patriotycznej dla młodzieży i opiekunów pracującej latem na Kresach.

Pobyt w Wilnie rozpoczął się w piątek, 10 listopada oczywiście od wizyty w Ostrej Bramie, gdzie znajduje się znany wszystkim z Pana Tadeusza, cudowny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w 1993 r. zapłonął nasz, przywieziony z Lubawki znicz. Następnie odbyliśmy spacer po najważniejszych zabytkach dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego zakończony na cmentarzu na Rossie. Jest to druga, po Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, najważniejsza nekropolia na Kresach. Przy wejściu na Rossę znajduje się kwatera wojskowa, gdzie spoczywają żołnierze Wojska Polskiego polegli w walkach z Litwinami o Wilno w latach 1919-20 oraz żołnierze AK, którzy zginęli w lipcu 1944 r. podczas operacji Ostra Brama. W centralnej części, wśród żołnierskich grobów znajduje się mauzoleum ?Matka i Serce Syna?, gdzie spoczywają matka Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka.

Kolejnym niezwykle ważnym punktem wizyty na Wileńszczyźnie był Zułów. To tu 150 lat temu, 5 grudnia 1867 r. urodził się Józef Piłsudski. Miejsce urodzin Marszałka upamiętnia dąb posadzony w 1937 r. przez prezydenta Mościckiego oraz 4 tonowy kamień z okolicznościowym napisem odsłonięty w 2006 r. Wolontariusze na wyjazdy za granicę zawsze zabierają białe i czerwone znicze, aby zaznaczyć swoją obecność w każdym historycznym dla Polaków miejscu na Kresach. Tak więc i w Zułowie zapaliliśmy znaczną ilość zniczy. Podobnie było w Bujwidzach, gdzie spoczywają krewni wielkiego przyjaciela akcji ?Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia? ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza.

Późnym wieczorem uczestniczyliśmy we mszy w kościele w Powiewiórce, w miejscu chrztu Józefa Piłsudskiego. Przy historycznej chrzcielnicy spotkali się uczestnicy XXIII Sztafety Niepodległości: harcerze z Wileńszczyzny i woj., łódzkiego oraz wolontariusze ?Mogiły pradziada? z Dolnego Śląska, a witał nas inicjator tej formy świętowania Niepodległości, ks. Dariusz Stańczyk (obecnie pracujący w Tobolsku na Syberii). Po godz. 22 dotarliśmy na nocleg w Bezdanach (kolejne historyczne miejsce: 26 września 1908 r. Piłsudski zorganizował tu udany napad na pociąg przewożący 200 tys. rubli, które wykorzystano na finansowanie działalności niepodległościowej).

Świętowanie 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zaczęliśmy niezwykle wcześnie. Pobudka o godz. 3, o 4 wyjazd, aby zdążyć na 5 rano do Zułowa na rozpoczęcie Sztafety Niepodległości. Z ok. 60 kilometrowego dystansu z Zułowa na Rossę nasza grupa przebiegła blisko jedną trzecią trasy. Biegali kolejno wszyscy, mimo zimna i deszczu, od uczniów szkoły podstawowej po pana Adama Piotrowskiego, 86-letniego wolontariusza z Wałbrzycha, pokonując różne dystanse, w zależności od kondycji. Niektórzy włączali się do sztafety po dwa, nawet trzy razy. Po postoju i śniadaniu w Niemenczynie pojechaliśmy do Wilna, aby zapalić białe i czerwone znicze na każdym żołnierskim grobie przy mauzoleum ?Matka i Serce Syna?.

W południe, po przybyciu Sztafety Niepodległości na Rossę rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości. Po krótkiej modlitwie i kilku przemówieniach, ruszył trwający chyba ponad godzinę, orszak delegacji składających wieńce, kwiaty i znicze. W długiej kolejce ustawili się ostatni żyjący żołnierze AK, przedstawiciele polskich organizacji oraz uczniowie reprezentujący polskie szkoły na Litwie. Widać było, jak wielką wagę do tego święta przywiązują miejscowi Polacy. Warto być na Rossie 11 listopada, aby przeżyć właśnie tam Dzień Niepodległości.

Oprócz niezapomnianych wrażeń reprezentanci lubawskich wolontariuszy akcji ?Mogiłę pradziada?: Jakub Pilarski i Paweł Kasprzyk, przywieźli pamiątkowe medale za udział w XXIII Sztafecie Niepodległości z Zułowa na Rossę oraz ? co jest bardzo ważne: ZAPROSZENIE DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH do udziału w XXIV Sztafecie, która odbędzie się w 2018 r. w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Relację z pobytu na Wileńszczyźnie pokaże TVP Polonia w środę 15 listopada o godz. 18:25 oraz TVP 3 Wrocław we wtorek 21 listopada o godz. 18.

Relacja z XXIII Sztafety Niepodległości jest do obejrzenia na polskim portalu na Litwie ?Wilnoteka?: https://www.youtube.com/watch?v=wjG3XBGnO4k

Autorzy zdjęć zamieszczonych w galerii: Aleksandra Rzewuska, Tomasz Kozłowski, Paweł Kasprzyk.

Wolontariusz