Gmina Lubawka realizuje projekt pn. "Rośliny lecznicze pod Okrajem"

Projekt "Rośliny lecznicze pod Okrajem" zakłada spotkania krajoznawcze i warsztatowe dzieci z Polski i Czech, które pozwolą na lepsze poznanie się oraz nawiązanie przyjacielskich stosunków, sprzyjających dalszym partnerskim kontaktom. Realizacja projektu spowoduje większą świadomość wspólnoty transgranicznej wśród uczniów szkół partnerskich, przybliży botaniczne bogactwo wspólnego regionu, ułatwi komunikację, co z kolei spowoduje potencjalne zawiązywanie kontaktów i wzajemną akceptację dzieci z różnych środowisk kulturowych. Wspólnie wypracowane przez kadrę polską i czeską metody i formy realizacji projektu w zakresie poszerzania wiedzy i doświadczeń uczniów będą narzędziem do wykorzystania w kolejnych przedsięwzięciach tego typu.

Głównym celem projektu jest nawiązanie trwałych kontaktów transgranicznych pomiędzy młodzieżą szkolną z Lubawki i Žacléř. Poprzez poszerzenie wiedzy o szacie roślinnej i historii zielarstwa z regionu sąsiada, a także integracji dzieci z obu stron granicy nastąpi zacieśnienie więzi pomiędzy polskimi i czeskimi uczniami oraz nauczycielami.

Projekt zakłada organizację jednodniowych spotkań krajoznawczych i warsztatowych  po polskiej stronie Karkonoszy.

W pierwszej fazie projektu w Polsce realizowane będą działania związane z poznaniem:

  •  bogactwa roślinnego Karkonoszy,
  •  historii karkonoskich laborantów,
  •  karkonoskich ziół i ich właściwości,
  •  stworzona zostanie polsko-czeska broszura zawierająca karty zielnikowe z lokalnych roślin.

W drugiej fazie uczestnicy projektu zwiedzą miejsca związane z historią ziołolecznictwa: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Domek Laboranta, zwiedzą ekspozycję w Centrum Informacyjnym KPN oraz Ogród Ziół i Krzewów z botanikiem.

Trzecią fazą projektu będą działania warsztatowe, w czasie których dzieci wypracują mapę leczniczych roślin pogranicza polsko ? czeskiego. Dodatkowo odbędą się warsztaty ceramiczne i druku 3D. Efektem warsztatów ceramicznych będzie wystawa prezentująca rośliny lecznicze z Karkonoszy w formie reliefów ściennych.

Na zakończenie projektu zorganizowane zostanie spotkanie, podczas którego wspólnie wykonany zostanie leczniczy syrop z zebranych roślin.

Projekt zamknie spotkanie kadry pedagogicznej i władz samorządowych z Lubawki i Žacléřa, podczas którego przeprowadzona zostanie ewaluacja projektu.

Koszt całkowity projektu: 53.034,89 zł
Dof. EFRR 85%: 45.079,63 zł
Budżet państwa 5%: 2.651,71 zł
Gmina Lubawka 10%: 5.303,55 zł

Projekt pn. "Rośliny lecznicze pod Okrajem" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.