Konkurs "Rolnik - Farmer Roku"

W tej edycji konkursu zgłoszonych zostało 241 gospodarstw z całej Polski. Po przeprowadzeniu analizy, Kapituła Konkursu zakwalifikowała 28 gospodarstw, które były wizytowane przez członków kapituły. Wśród finalistów znaleźli się Państwo Małgorzata i Czesław Mrówkowie z Niedamirowa.

Pan Czesław Mrówka przejął niewielkie gospodarstwo po rodzicach. Dzisiaj wraz z żoną Małgorzatą i dwójką dzieci prowadzą rodzinne gospodarstwo o pow. 300 ha, nastawione na produkcję zwierzęcą. Produkcja zwierzęca oparta jest o hodowlę bydła rasy montbeliarde. Monbeliarde jest bydłem o kombinowanym, mięsno-mlecznym typie użytkowym. Zwierzęta te charakteryzują się: większą odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe, lepszym wykorzystaniem słabszych pasz, wysoką zdrowotnością wymienia, długowiecznością. Doskonale sprawdzają się w warunkach Pogórza Sudeckiego. W gospodarstwie uprawia się głównie rośliny, które mają zabezpieczyć bazę paszową dla bydła: pszenżyto ozime, owies, kukurydza na kiszonkę, mieszanki wieloletnie traw z bobowatymi oraz trwałe użytki zielone (łąki i pastwiska). Mimo słabych gleb oraz trudnych warunków gospodarowania w gospodarstwie uzyskuje się wysokie plony. W celu zachowania żyzności i bioróżnorodności gleby stosuje racjonalny płodozmian oraz nawozy naturalne wytworzone w gospodarstwie (obornik, gnojówkę). Stosuje się także pożyteczne mikroorganizmy. W gospodarstwie wykorzystuje się nowoczesne metody zbioru i konserwacji pasz. Przeprowadzane jest systematyczne badanie gleby. Wysiewany jest wyłącznie materiał kwalifikowany. Wobec wzrastających cen energii i kosztów uprawy roli, w gospodarstwie coraz częściej eliminuje się tradycyjną płużną uprawę roli i zastępuje się ją uprawą uproszczoną - bezorkową. Wprowadzone uproszczenia w uprawie roli niosą za sobą szereg zalet, jak: zapobieganie erozji gleby, intensyfikacja życia biologicznego w glebie, zwiększenie zawartości substancji organicznej i wilgotności gleby, zmniejszenie zużycia paliwa, obniżenie emisji spalin, CO2 oraz zanieczyszczenia powietrza. Ponadto redukuje nakłady energetyczne, oszczędza czas pracy oraz zatrzymuje nawozy i pestycydy w wierzchniej warstwie gleby.

Rolnicy mocno angażują się w działalność społeczną w swoim środowisku, a także działają w wielu stowarzyszeniach i grupie producentów mleka. Pani Małgorzata była sołtysem wsi Niedamirów w latach 2007-2012. Obecnie aktywnie uczestniczy w pracach w ramach programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej oraz Kole Gospodyń Wiejskich. Pan Czesław Mrówka jest członkiem Rady Sołeckiej. Aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz lokalnej społeczności, wspiera innych mieszkańców w zakresie prac wykonywanych własnym sprzętem rolniczym. Wykonuje czyszczenie rowów melioracyjnych oraz prace pielęgnacyjne na boisku sportowym wiejskim, a także obkasza miejsce widokowe  "Zadzierna" przy szlaku turystycznym. Działa także aktywnie w Grupie Producentów Mleka, jest członkiem Karkonowskiego Stowarzyszenia Hodowców Mleka. Współpracuje z Domem Trzech Kultur kierowanym przez panią Beatę Justę i Wojtka Potoczaka. Współpracuje również z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, organizując m.in. praktyki dla studentów.

Gratulujemy Państwu Mrówka dotychczasowych osiągnięć oraz życzymy powodzenia w dalszej działalności.