Podstawa prawna:
- Art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U.2020, poz. 1325 ze zm.).
- Art. 13 i art. 13d ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (t.j. Dz.U.2020, poz. 333 ze zm.)
Wymagane dokumenty:
- Wniosek podatnika
- Decyzja - pozwolenie na budowę
- Decyzja - zezwolenie na użytkowanie
- Zestawienie rachunków dot. poniesionych kosztów
- Rachunki - do wglądu
Opłaty:
Nie pobiera się.
Termin załatwienia sprawy:
Do 30 dni.
Jednostka odpowiedzialna:
Urząd Miasta Lubawka, 58-420 Lubawka, Plac Wolności 1, tel. 51 318 994 fax: 75 74111262. Wydział Finansowy, pok. nr 8, godz. pracy: poniedziałek 7:30 -17:00, wtorek - czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00.
Dane wyjściowe:
Decyzja w przypadku podatników będących osobami fizycznymi.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, ul. Górna 10-11, 58-500 Jelenia Góra, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Miasta Lubawka, Biuro Obsługi Klienta, pokój nr 1 lub przesłać na adres: Urząd Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, 58-420 Lubawka.
Dodatkowe informacje:
W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta w Lubawce.
Zgodnie z art. 13 ustawy o podatku rolnym - podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
- budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska
- zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstw w wodę, urządzeń do wykorzystania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)
jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych (kredyt preferencyjny na budowę).
Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.
Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż 15 lat. Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego niewykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ulga lub przeznaczenia ich na cele inne niż wskazano wyżej.
O udzielenie ulgi może wystąpić podatnik. Ulgę udziela się po zakończeniu inwestycji