1
Zgłoszenie lasu do opodatkowania oraz korekta wymiaru

Podstawa prawna:

  1. Art. 6 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o podatku leśnym (t.j. Dz.U.2019, poz. 888).
  2. Art. 21 § 1 pkt 1, 2, art. 47 § 1, § 4, art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.2020, poz. 1325 ze zm.).

Wymagane dokumenty:

  1. Druk IL-1 "Informacja w sprawie podatku leśnego" - wypełnia osoba fizyczna (Załącznik nr 4 do Uchwały Nr XV/334/17 Rady Miejskiej w Lubawce z dnia 28 grudnia 2017 roku) - obowiązuje do 30 czerwca 2019r.
  2. Druk DL-1 "Deklaracja na podatek leśny" - wypełnia osoba prawna (Załącznik nr 5 do Uchwały Nr XV/334/17 Rady Miejskiej w Lubawce z dnia 28 grudnia 2017 roku) - obowiązuje do 30 czerwca 2019r.
  3. Druk DL-1 "Deklaracja na podatek leśny" - wypełnia osoba prawna, (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 maja 2019r. poz. 1104 w sprawie wzorów informacji o podatku leśnym) obowiązuje od dnia 1 lipca 2019r.
  4. Druk IL-1 "informacja na podatek leśny" - wypełnia osoba prawna, (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 maja 2019r. poz. 1104 w sprawie wzorów informacji o podatku leśnym) obowiązuje od dnia 1 lipca 2019r.

Opłaty:

Nie pobiera się

Termin załatwienia sprawy:

Do 30 dni. o każdym nie załatwieniu sprawy we właściwym terminie organ podatkowy obowiązany jest zawiadomić stronę, podając przyczyny niedotrzymania terminu i wskazując nowy termin załatwienia sprawy

Jednostka odpowiedzialna:

Urząd Miasta Lubawka, 58-420 Lubawka, Plac Wolności 1, tel. 516 318 994 fax: 75 74111262. Wydział Finansowy, pok. nr 8, godz. pracy: poniedziałek 7:30 -17:00, wtorek - czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00.

Dane wyjściowe:

Decyzja w przypadku podatników będących osobami fizycznymi.

Tryb odwoławczy:

Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, ul. Górna 10-11, 58-500 Jelenia Góra za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Miasta Lubawka, Biuro Obsługi Klienta, pokój nr 1 lub przesłać na adres: Urząd Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, 58-420 Lubawka.

Dodatkowe informacje:

W wyniku zgłoszenia organ podatkowy wydaje decyzję określającą wymiar podatku leśnego za dany rok podatkowy.

Urząd dodatkowo może zażądać okazania, np.: aktu notarialnego, umowy kupna -sprzedaży, umowy dzierżawy lub innego dokumentu potwierdzającego dane z wykazem nieruchomości.

Podatnikami podatku leśnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  • właścicielami lasów;
  • posiadaczami samoistnymi lasów;
  • użytkownikami wieczystymi lasów;
  • posiadaczami lasów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku leśnego od lasów pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, zwanego dalej "Lasami Państwowymi", oraz wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ciąży odpowiednio na jednostkach organizacyjnych Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Lasów Państwowych. Jeżeli las znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku leśnego ciąży na posiadaczu samoistnym. Jeżeli las jest współwłasnością lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, stanowi wówczas odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem leśnym, a obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

Podstawę opodatkowania podatkiem leśnym stanowi powierzchnia lasu, wyrażona w hektarach, wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. Podatek leśny od 1 ha, za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 0,220 m2 drewna, obliczaną według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Dla lasów ochronnych oraz lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody  i parków narodowych stawka podatku leśnego ulega obniżeniu o 50%. Średnią cenę sprzedaży drewna ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku leśnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Obowiązek podatkowy wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w trakcie roku podatkowego, podatek leśny za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.

Jeżeli w trakcie roku podatkowego las został zajęty na wykonywanie działalności gospodarczej innej niż działalność leśna lub po zaprzestaniu wykonywania tej działalności przywrócono działalność leśną, albo z innych powodów jego powierzchnia uległa zmniejszeniu lub zwiększeniu - kwota należnego podatku leśnego ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła ta zmiana.

Osoby fizyczne są obowiązane złożyć organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia lasu, informację sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, o lasach w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku  w podatku leśnym, lub o zaistnieniu zmian powodujących zmianę wysokości zobowiązania podatkowego.

Podatek leśny na rok podatkowy od osób fizycznych ustalany jest w drodze decyzji przez organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia lasu. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nie posiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, a także jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa są obowiązane:

  • składać, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia lasów, deklaracje na podatek leśny na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu -  w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku;
  • odpowiednio skorygować deklaracje, w razie zaistnienia zmian, mających wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian;
  • wpłacać w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego obliczony w deklaracji podatek leśny na rachunek budżetu właściwej gminy, za poszczególne miesiące, do dnia 15 każdego miesiąca.