1
Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

Podstawa prawna:

  1. Ustawa  z dnia 10 marca 2006r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej (Dz.U.2023, poz. 1948).
  2. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 stycznia 2024 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U.2024 , poz. 106).
  3. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz.U.2023, poz. 702).

Podmiot uprawniony:

Producent rolny osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemna zgodę (zgoda wyrażana we wniosku i nie dotyczy współmałżonków).

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (zgodny z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 stycznia 2024 r.  (Dz.U. 2024., poz. 106).
  2. Oryginały faktury VAT, lub paragon z numerem PESEL, NIP stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. W przypadku dołączenia przez producenta rolnego do wniosku o zwrot podatku akcyzowego kopii faktur stanowiących dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, wnioskodawca musi dostarczyć faktury VAT (oryginały) w celu umieszczenia na nich, przez upoważnionego pracownika adnotacji: przyjęto w dniu do zwrotu części podatku akcyzowego (art. 6 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 10 marca 2006r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego).
  3. W przypadku gdy producent rolny podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego we wniosku,  o którym mowa wyżej podaje numer z tego rejestru (KRS).
  4. Faktura powinna spełniać wymogi określone w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów  i usług (Dz.U.2024, poz. 361).

Do wniosku należy dołączyć:

  • faktury VAT za zakup oleju napędowego lub paragon z numerem PESEL lub NIP;
  • w przypadku dzierżawienia użytków rolnych umowa dzierżawy.

Opłaty:

Nie pobiera się.

Termin składania wniosków:

  • w terminie od 1 lutego do 28 lutego danego roku producent rolny składa odpowiedzi wniosek do Burmistrza Miasta Lubawka wraz z oryginałami faktur VAT (lub ich kopiami), stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku bieżącego,
  • w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia roku bieżącego producent rolny składa odpowiedni wniosek do Burmistrza Miasta Lubawka wraz z oryginałami faktur VAT (lub ich kopiami), stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca roku bieżącego w ramach limitu zwrotu podatku określonego w art. 4 Ustawy z 10 marca 2006r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej.

 

Termin załatwienia wniosków:

Do 30 dni od wniesienia wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.
O każdym braku możliwości załatwienia sprawy we właściwym terminie organ podatkowy obowiązany jest zawiadomić stronę, podając przyczyny niedotrzymania terminu i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Decyzja jest dostarczana pocztą.

Wypłaty zwrotu podatku:

  • 1-30 kwietnia danego roku kalendarzowego w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
  • 1-31 października danego roku kalendarzowego w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

Jednostka odpowiedzialna:

Urząd Miasta Lubawka, 58-420 Lubawka, Plac Wolności 1, tel. 516 318 994 fax: 75 74111262 Wydział Finansowy, pok. nr 8, godz. pracy: poniedziałek 7:30 -17:00, wtorek, czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00.

Dane wyjściowe:

Decyzja administracyjna.

Tryb odwoławczy:

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, 58-500 Jelenia Góra, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Miasta Lubawka, Biuro Obsługi Klienta, pokój nr 8 lub przesłać na adres: Urząd Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, 58-420 Lubawka.

Miejsce załatwienia sprawy:

Wydział Finansowy Urzędu Miasta Lubawka , Plac Wolności 1, pokój nr 8, telefon 516 318 994.

Pliki do pobrania