Zakończyła się III edycja Konkursu Burmistrza Miasta Lubawka p.t. Piękna i aktywna wieś Gminy Lubawka. Po raz kolejny udział w konkursie wzięli mieszkańcy wszystkich sołectw.

Oceny dokonywała  komisje powołane przez Burmistrza  Miasta Lubawka, w skład których weszło:

- trzech Radnych Gminy Lubawka,

- sołtys (jako przedstawiciel poszczególnej wsi),

- pracownik Urzędu Miasta Lubawka

 

Komisja konkursowa oceniała każdą z miejscowości  w sposób indywidualny  podczas wizji lokalnych w dniach: 26-27 czerwca,   10-11  lipca,  22-23  sierpnia.     

    

Ocenie podlegały:    

  1. ESTETYKA WSI
  2. WYGLĄD I AKTUALNOŚĆ STRONY  INTERNETOWEJ
  3. AKTYWNOŚC WSI NA FORUM GMINY ,
  4. INICJATYWY ODDOLNE PODEJMOWANE PRZES SPOŁECZNOŚĆ SOŁECTWA.

LAUREACI KONKURSU W EDYCJI  2018:

 

 

 

PKT

 

 

I MIEJSCE

284,33

SOŁECTWO MISZKOWICE

4.000,00 zł

II MIEJSCE

284,22

SOŁECTWO OPAWA

3.000,00 zł

III MIEJSCE

281,63

SOŁECTWO NIEDAMIRÓW

2.500,00 zł

WYRÓZNIENIE

269,67

SOŁECTWO OKRZESZYN

1.500,00 zł

WYRÓZNIENIE

250,75

SOŁECTWO PAPROTKI

1.500,00 zł

WYRÓZNIENIE

241,78

JARKOWICE

1.500,00 zł

 

OPIS DZIAŁAŃ LAUREATÓW

W sołectwie Miszkowice w okresie podlegającym ocenie tj od września 2017 roku do sierpnia 2018 roku, bardzo zauważalne są zmiany zarówno w samym wyglądzie i estetyce wsi jak i mnogości działań podejmowanych przez społeczność lokalną. Mieszkańcy zintegrowali się w podejmowaniu działań w zakresie poprawy wizerunkowej, zarówno miejsc publicznych (zieleńców, placów zabaw, parkingów, przystanków, świetlic wiejskiej itp.) jak również w zakresie działań prospołecznych. W ramach działających grup formalnych i nieformalnych zrealizowano najwięcej w skali gminy projektów m.in.

- projekt Miszkowice wczoraj i dziś w wyniku którego powstała książka i film promujący wieś.

- projekt Podzielny się kwiatami w ramach którego powstał piękny zieleniec zlokalizowany przy świetlicy wiejskiej;

- projekt obejmujący organizację warsztatów plastycznych dla mieszkańców,

W ramach współfinansowania m.in. ze środków Funduszu Sołeckiego i sponsorów oraz ogromnej pracy mieszkańców, wykonano oznakowanie wsi, doposażenie siłowni zewnętrznej, modernizacji wiaty i sceny na głównym placu zabaw oraz odnowienie kapliczki przy krzyżu, ukwiecono przystanki i mosty, wykonano i zamontowano witacze.

Zorganizowano również wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców zarówno Miszkowic, jak i sąsiednich sołectw. Był festyn parafialny, zorganizowano Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, ćwiczenia rehabilitacyjne, zabawę taneczną. Przedstawiciele sołectwa uczestniczyli aktywnie w dożynkach, Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz Jarmarku Tkaczy Śląskich w Chełmsku Śląskim.

W ramach realizowanych projektów mieszkańcy mogli uczestniczyć w zorganizowanych wycieczkach do Pragi i Drezna. Planowane są jeszcze wyjazdy do Wiednia oraz krajowy w Góry Sowie.

Wykonano i zamontowano na terenie skwerów piękne tablice, które wskazują na lokalizację największych atrakcji i ciekawostek geograficznych i historycznych.

 

W sołectwie Opawa w ocenianym okresie również mogło pochwalić się szeregiem działań oraz inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców.

W ramach współpracy mieszkańców i Stowarzyszenia Brama Opawska ze środków zewnętrznych pozyskanych w ramach dotacji, środków sponsorów oraz ogromu pracy mocno zaangażowanych mieszkańców powstało kolejne miejsce rekreacji i wypoczynku. Utworzony zieleniec jest ogromną atrakcją dla mieszkańców ale również dla turystów.

Zorganizowano również wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców zarówno Opawy jak i sąsiednich sołectw. Był m.in. festyn w ramach Dnia Opawiaka. Przedstawiciele sołectwa uczestniczyli aktywnie w dożynkach oraz Jarmarku Tkaczy Śląskich w Chełmsku Śląskim.

            Inicjatywy mieszkańców Sołectwa Opawa docenione zostały również na szczeblu województwa dolnośląskiego, gdzie: Opawska Przystań- uzyskała tytuł  Najlepszego przedsięwzięcia w ramach programu Odnowy Wsi Dolnoślaskiej.

 

W sołectwie Niedamirów w ocenianym okresie również mogło pochwalić się szeregiem działań oraz inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców.

Jako kontynuację projektów rozpoczętych w latach wcześniejszych w zakresie utworzenia miejsca rekreacji i wypoczynku ( boisko sportowe oraz z wiatą biesiadną i grillem), wykonano toalety i pomieszczenia gospodarcze. W ramach pozyskanych środków zakupiono dla sołectwa sprzęt muzyczny.

Wykonano również zagospodarowanie elementami zieleni skarp. Dokonano nowych nasadzeń krzewów na placu zabaw. Odremontowano kapliczkę znajdującą się w centralnej części wsi. 

Zorganizowano również wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców zarówno Niedamirowa jak i sąsiednich sołectw. Był m.in. festyn wioskowy. Przedstawiciele sołectwa uczestniczą bardzo aktywnie w imprezach gminnych tj.  w dożynkach oraz Jarmarku Tkaczy Śląskich w Chełmsku Śląskim. Działaniami podejmowanymi przez działające lokalne stowarzyszenie oraz Dom Trzech Kultur promują sołectwo jak i gminę zarówno na szczeblu lokalnym jak i międzynarodowym.

 

Pozostałe wyróżnione sołectwa: Okrzeszyn, Paprotki czy Jarkowice również zarówno przez samych mieszkańców jak i lokalne stowarzyszenia podejmowały wiele działań, które poprawiają wizerunek ich małych ojczyzn jak również integrują mieszkańców. Coraz bardziej widoczne są zmiany zarówno w zakresie dbałości o wizerunek własnych posesji, ale również dbałości o miejsca publiczne. Podejmowane działania społeczne tj. organizacja imprez dla mieszkańców powoduje integrację międzypokoleniową.

 

Podziękowania należą się wszystkim mieszkańcom, zarówno tym których działania zostały nagrodzone jak również tym, których zachęcamy do zintensyfikowania wysiłków, aby w przyszłej edycji mogli sięgnąć po laur zwycięstwa.