Wizyta studyjna w Kamenz
W dniach 22 i 23.11 2018 r. pracownicy z Urzędu Lubawka, Pielgrzymka oraz Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu udali się na wizytę studyjną nt. "wzmacniania społeczności wiejskich". Celem wizyty było zaprezentowanie strefy społeczno-gospodarczej jej zasobów oraz zmian jakie powstały w przeciągu lat na pograniczu saksońskim. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego.
Uczestnicy wizyty studyjnej zostali powitani w Kamenz w Muzeum Łużyckim gdzie odbył się pierwszy wykład na temat systemu administracyjnego w RFN, następnie został zaprezentowany projekt "Nauka jako przygoda" oraz proces LEADER w Łużycach Zachodnich.
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wizyty studyjnej było spotkanie z Burmistrzem Miasta Kamenz - Roland Dantz. Podczas spotkania zostały poruszone bardzo ważne kwestie które dotykają zarówno nas z dolnośląskiego obszaru wsparcia jak i naszych partnerów. Wspólnie stawialiśmy sobie pytania na temat przyszłości administracji, współpracy oraz społeczności lokalnej.
Drugi dzień rozpoczął się niezwykle intensywnie w niemiecko-polskim Centrum Spotkań oraz w Ogrodzie Zoologicznym i Kultury Bischofswerda. Burmistrz Miasta Bischofwerda, który zaskoczył uczestników swoją znajomością języka polskiego opowiadał o swojej małej ojczyźnie i o współpracy z polskimi partnerami. Następnie odbyło się zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego i Kultury Bischofwerda, gdzie uczestnicy projektu mogli na własne oczy zobaczyć dokonań jakie zostały dokonane dzięki współpracy polsko-niemieckiej.
Następnym punktem programu była wizyta w ratuszu w Pulsnitz, który słynie z najlepszych piernikarni. Po wykładzie na temat wspólnoty administracyjnej Pulsnitz uczestnicy mogli zobaczyć etapy tworzenia najpopularniejszego produktu regionalnego w regionie - piernika.
Ta wizyta studyjna była niestety ostatnią, na II gościliśmy naszych sąsiadów w Chełmsku Śląskim gdzie powitała ich Burmistrz Lubawki Ewa Kocemba, po krótkim powitaniu wspólnie udali się do Domów Tkaczy. Pani Teresa Sobala, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy" zaprezentowała uczestnikom Zespół dwunastu domów -jedyną taka atrakcję w Europie.