REVIVAL! - Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii
W polsko-niemieckim projekcie "REVIVAL! " Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii" dziesięć małych i średnich miast, położonych na saksońskich i polskich Łużycach oraz na Przedgórzu Sudeckim postara się przy wsparciu trzech instytucji naukowych o wzmocnienie swoich śródmieść, cennych pod względem architektoniczno-kulturowym. Instytut Ekologicznego Rozwoju Przestrzeni (IÖR), należący do Wspólnoty Badawczej im. Leibniza, reprezentowany przez Interdyscyplinarne Centrum Ekologicznej Rewitalizacji Miast (IZS) z siedzibą w Görlitz, koordynuje projekt jako partner wiodący. Projekt o łącznej wartości 1 032 906 euro w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014?2020 jest współfinansowany w 85% (877 544 euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Czas trwania projektu: październik 2018 - wrzesień 2020.
REVIVAL! ma na celu zidentyfikowanie wspólnych szans rozwojowych uczestniczących w projekcie małych i średnich miast oraz przyczynienie się - poprzez zachowanie ich dziedzictwa architektury i kultury oraz rewitalizację ich historycznych centrów - do zrównoważonego rozwoju i wysokiej jakości życia na pograniczu polsko-niemieckim.
Przypominamy, że Gmina Lubawka rozpoczęła realizacje projektu REVIVAL! - Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii. W ramach tego zadania Gmina Lubawka pozyska 32 453,55 euro.
Projekt rozpoczął się przygotowaniem zapytania ofertowego na realizację zadania: stworzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania pod nazwą: "Zmiana sposobu użytkowania trzech budynków z Zespołu Tkaczy Śląskich w Chełmsku Śląskim ul Sądecka nr 19,20,22". Obecnie znajdują się tam lokale mieszkalne. Od stycznia 2019 roku do grudnia 2019 roku zostaną zorganizowane warsztaty tkacie, które uwieńczone zostaną pokazem. Podczas tego zadania, partnerzy, turyści oraz mieszkańcy zostaną zabrani na spacer po "starówce" Chełmska Śląskiego, gdzie dwujęzyczny przewodnik przedstawi historię turystyki. Podczas prezentacji Chełmska zostaną zaprezentowane zakupione tablice informacyjno - promocyjne.
W ramach "action day" odbędzie się impreza pn.: "Jarmark Tkaczy Śląskich", która odbędzie się w 2020 r. W ramach tego działania mieszkańcy, partnerzy oraz turyści będą mogli skorzystać z ofert handlowych, które będą znajdować się na rynku w Chełmsku Śląskim w domkach wystawienniczo - handlowych, spróbować produktów regionalnych wraz z imprezą z regionalnym odniesieniem, co poprawi transgraniczne połączenie miast partnerskich po obu stronach granicy. Dzięki temu osoby, które odwiedzą rynek w Chełmsku Śląskim będą mogli poznać ofertę regionu a sprzedawcy pochodzący z miast partnerskich będą mieli do dyspozycji stoiska, gdzie będą mogli zaoferować swoje produkty regionalne, dzięki temu plac rynkowy stanie się bardziej atrakcyjny pod względem wizerunkowym i poznawczym dla odwiedzających.
Partnerzy:
- INSTYTUT EKOLOGICZNY ROZWOJU PRZESTRZENI (IÖR) IM. LEIBNIZA
- UNIWERSYTET TECHNICZNY W DREŹNIE (TUD) MIĘDZYNARODOWY INSTYTUT SZKOLNICTWA - - - WYŻSZEGO (IHI) W ŻYTAWIE (ZITTAU)
- WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE INSTYTUT ROZWOJU TERYTORIALNEGO (IRT)
- BAUTZEN (BUDZISZYN)
- BOLESŁAWIEC
- MIASTO EUROPEJSKIE GÖRLITZ/ZGORZELEC
- GRYFÓW ŚLĄSKI
- KAMIENNA GÓRA
- LUBAWKA
- LUBOMIERZ
- REICHENBACH OL.
- ŻARY
- ZITTAU (ŻYTAWA)