78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie było największym zbrojnym zrywem ludności żydowskiej podczas II Wojny Światowej oraz pierwszym powstaniem mijeskim w okupowanej Europie. Powstanie to było odwetem za ludobójstwo i miało na celu osłabienie zaplecza zbrojengo niemieckiego okupanta.  Po miesiącu walk i starć pomiędzy stronami, dnia 16 maja 1943 zakończyło się powstanie i nastąpiła likwidacja warszawskiego getta.

Dowódca ŻOB-u Marek Edelman, nieliczny z ocalałych z powtania, każdego roku, dnia 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, dlatego też Żólty Żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu.

Muzeum Historii Żydów Poslkich POLIN od 2013 roku prowadzi akcję "Żonkil", która ma na celu propagowanie wiedzy o powistaniu w warszawskim getcie. Tegoroczna odsłona akcji zwraca szczególną uwagę na rolę kobiet podczas powstania, które to oprócz organizowania kuchni ludowych, kolportażu nielegalnej prasy, opatrywania rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

 

grafika, źródło: https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021