Pomoc Ukrainie
W dniu dzisiejszym Gminy Zespół Zarządzania Kryzysowego uczestniczył w telekonferencji z Wojewodą Dolnośląskim i przedstawicielami samorządów z terenu województwa. Podczas konferencji rozmawiano o działaniach podejmowanych przez lokalne samorządy, przedstawiono kolejne wskazówki dotyczące dalszej pomocy obywatelom Ukrainy, nałożono na gminy obowiązek koordynacji działań na swoich terytoriach.
Szanowni Państwo, dziękujemy za to, co robicie, za mobilizację i dotychczasową pomoc. Dziś prosimy o więcej, jednak tym razem, zgodnie z wytycznymi Wojewody Dolnośląskiego, skupiamy się na konkretnej pomocy i przedstawiamy listę produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
1. Odzież i okrycie:
- koce zwykłe i termiczne,
- śpiwory,
- podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej,
- materace,
- ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie),
- płaszcze przeciwdeszczowe.
2. Środki higieny i czystości:
- płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło,
- dezodoranty,
- pasta do zębów,
- szczoteczki do zębów,
- grzebienie,
- bielizna damska, męska, dziecięca,
- podpaski,
- pampersy,
- pieluchy dla dorosłych,
- papier toaletowy i ręczniki papierowe,
- ręczniki (w tym z mikrofibry),
- worki na śmieci,
- środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji,
- maski filtrujące lub jednorazowe.
3. Żywność:
- woda,
- żywność do szybkiego przygotowania (instant),
- batony (w tym energetyczne),
- bakalie, orzechy,
- konserwy,
- makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
- narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).
4. Inne:
- zapałki,
- baterie, powerbanki,
- oświetlenie, w tym latarki,
- świece.
Produkty należy dostarczać do Domu Kultury w Lubawce lub Wiejskiego Domu Kultury w Chełmsku Śląskim. Po konsultacji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z Wojewodą, dary zostaną podzielone na te, które przekażemy Wojewodzie i na takie, które będziemy wykorzystywać do pomocy na miejscu.
W spotkaniu Zespołu Kryzysowego wzięła udział również Pani Alina Rotaienko, która będzie wspierać działania gminy w przekazywaniu informacji na temat aktualnych potrzeb przybywających do nas obywateli Ukrainy. O wszystkich działaniach i potrzebach będziemy informować Państwa na bieżąco.
Ważna informacja !!
Szanowni Państwo, jeżeli przyjęliście już pod swój dach obywateli Ukrainy, zgłoście to do nas. Wiedza ta pozwoli nam skoordynować działania w celu jak najszerszej pomocy potrzebującym m.in z rejestracją tych osób w uzyskaniu statusu uchodźców, świadczeń medycznych, dostępu dzieci do edukacji.
W dalszym ciągu zachęcamy do zgłaszania się osób, które dysponują zasobem lokalowym i chciałyby ofiarować dach nad głową obywatelom Ukrainy.
Marszałek Województwa Dolnośląskiego zadeklarował, że zostanie uruchomione połączenie kolejowe Kolei Dolnośląskich na ukraińską granicę. W związku z powyższym, zwracamy się z prośba do firm transportowych, które zechciałyby pomóc w transporcie obywateli Ukrainy z Wrocławia do Lubawki.
Przypominamy, że jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel. +48 516 319 439 oraz +48 516 317 751.
Zgłoszenia przyjmujemy również drogą elektroniczną, na specjalny adres mailowy: pomoc.ukraina@lubawka.eu, na który również mogą Państwo przesyłać wszelkie informacje związane z pomocą i wsparciem.
Dodatkowo, w celu rejestracji, można skorzystać ze strony: https://pomagamukrainie.gov.pl/
Solidaryzujemy się z Ukrainą w tym trudnym czasie.