Wniosek o zasiłek powodziowy

1. Wniosek o zasiłek powodziowy

Burmistrz Miasta Lubawka informuje o możliwości składania wniosków o zasiłek powodziowy. Jest to jednorazowe świadczenie w wysokości do 2000 zł dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. Celem tego świadczenia jest zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej. Chodzi przede wszystkim o potrzeby, bez których zaspokojenia powstaje niebezpieczeństwo zagrożenia życia i zdrowia wnioskodawcy (żywność, leki, leczenie, opał, odzież). W ten kanon wpisują się również potrzeby w postaci niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw, jednak chodzi tu tylko o takie naprawy i remonty, które zabezpieczają byt, a nie które podnoszą jakość funkcjonowania.

Do wniosku dołącza się oświadczenie, o tym że:

- w wyniku powodzi doznał szkody majątkowej wraz z określeniem jej wartości,

- nie ubiegał się o zasiłek na terenie innej gminy,

- wyraża zgodę na weryfikację danych zawartych we wniosku.

Oświadczenie składa się pod rygorem poniesienia odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań.

2. Termin 

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie, poszkodowani w trwającej powodzi w 2024 roku w Polsce mogą złożyć wniosek o zasiłek powodziowy do dnia 15 marca 2025 r.

3. Wypłata zasiłku powodziowego

Decyzja w sprawie wypłaty zasiłku powodziowego wydawana jest niezwłocznie- najpóźniej do 2 dni od dnia wpłynięcia wniosku. Wypłata zasiłku następuje nie później niż do 2 dni od wydania decyzji o jego przyznaniu, niemniej jednak uzależnione jest to od otrzymania środków na ten cel z Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

4. Weryfikacja i zwrot zasiłku

Po wypłacie zasiłku powodziowego organ weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wniosku. Jeżeli okaże się, że rodzina albo osoba samotnie gospodarująca nie poniosła szkody w wyniku wystąpienia powodzi, organ wypłacający zasiłek wydaje decyzję o jego zwrocie. Decyzja ustala termin zwrotu zasiłku nie krótszy niż 7 dni. 

Do zwrotu zasiłku stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

5. Podstawy prawne

- Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U z 2024, poz. 654).

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie trybu wypłaty i szczegółowego trybu zwrotu zasiłku powodziowego oraz wzoru formularza wniosku o zasiłek powodziowy. (Dz. U. z 2024, poz. 1371).

Wnioski są dostępne również w Urzędzie Miasta Lubawka w pok. nr 1 (parter)

Pliki do pobrania