Nowe uproszczone zasady prowadzenia zbiórek publicznych
18 lipca 2014 r. weszła w życie ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Nie ma już urzędowych zgód na zbiórki publiczne.
Od 18 lipca bieżącego roku, na przeprowadzenie zbiórki publicznej nie trzeba urzędowej zgody. Nowy system ma nie tylko uprosić dotychczasowe procedury ale również dać obywatelom większy dostęp do informacji. Obniżono także koszty związane z organizowaniem zbiórek poprzez zniesienie opłaty skarbowej dla organizatorów.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli zbiórka będzie przeprowadzana drogą elektroniczną, np. poprzez przelew na konto, charytatywne SMSy niepotrzebne są dodatkowe zgłoszenia lub pozwolenia
W wypadku zbiórek publicznych (czyli zbiórek gotówki i darów w przestrzeni publicznej) należy dokonać zgłoszenia drogą pocztową lub elektroniczną - ta druga forma jest preferowana m.in. dlatego, że jest szybsza. Już działa ogólnopolski internetowy portal zbiórek zbiórka.gov.pl. Portal zbierze informacje o organizatorach, celu, miejscu i formie, a także kosztach organizacyjnych zbiórek. Następnie - o tym, co udało się zebrać, i jak datki zostały rozdysponowane ponieważ organizatorzy będę zobowiązani do publikacji na stronach portalu sprawozdania z przeprowadzonych działań i ich efektów.
Aby dokonać zgłoszenia elektronicznie należy posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny "profil zaufany" czyli podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją, który można założyć na portalu ePUAP.gov.pl.
Istnieje również możliwość wysyłania formularza pocztą do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa. W ciągu max. 3 lub 7 dni (odpowiednio dla zgłoszeń elektronicznych i papierowych) zgłoszenie pojawi się na portalu - wtedy można zacząć zbiórkę.
Zbiórkę gotówki lub darów zgłaszać mogą organizacje, fundacje, stowarzyszenia - podmioty, które mogą prowadzić działalność pożytku publicznego zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego. Zbiórkę może także prowadzić komitet społeczny, który mogą założyć co najmniej trzy osoby.
Ważny jest również cel zbiórki, musi być powiązany ze "sferą zadań publicznych". Celem mogą być więc np. pomoc społeczna (także ofiarom kataklizmów), ochrona zdrowia, pomoc osobom niepełnosprawnym, wspieranie równouprawnienia kobiet i mężczyzn, przedsiębiorczości, rozwoju wspólnot lokalnych i podtrzymywania tradycji, wpieranie nauki, kultury, ekologii i inne.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej mac.gov.pl/zbiorki.