Bezpieczna praca z chemicznymi środkami ochrony roślin
ROLNIKU PAMIĘTAJ
Zawsze należy czytać etykiety na opakowaniach środków chemicznych i postępować zgodnie z instrukcją.
- Ze środkami ochrony roślin mogą pracować wyłącznie dorośli mężczyźni. Nie wolno zatrudniać kobiet i dzieci.
- Osoby stosujące oraz nabywające preparaty zaliczane do bardzo toksycznych dla ludzi, powinny zostać przeszkolone i legitymować się świadectwem ukończenia szkolenia, do czego zobowiązuje ustawa z dnia 18 grudnia 2003r. o ochronie roślin (Dz. U. 2019.0.972).
- Do pracy ze środkami ochrony roślin nie należy przystępować na czczo,a w trakcie pracy nie wolno jeść, pić, palić papierosów, nie wolno pić alkoholu w przeddzień i po zakończeniu pracy.
- Przed przystąpieniem do pracy ze środkami chemicznymi należy nosić odzież ochronną: kombinezon ochronny, rękawice gumowe grube, okulary ? gogle, półmaskę lub przyłbicę.
- Nie wolno rozcieńczać środków ochrony roślin, napełniać opryskiwacz, czyścić odzieży ochronnej ? w pomieszczeniach, w których znajdują się artykuły spożywcze lub pasze oraz w pobliżu zbiorników wodnych np.: studni, rzek, stawu
- Nie wolno mieszać przygotowanego płynu rękami.
- Nie wolno używać naczyń i mieszadeł po środkach chemicznych do innych celów.
- Po zakończeniu oprysku należy dokładnie umyć sprzęt, pamiętają, że nie wolno tego robić w pobliżu zbiorników wody pitnej, rzek itp., tylko w specjalnie wydzielonym miejscu z kanałem ściekowym.
- Po skończonej pracy należy umyć ręce i twarz, przepłukać jamę ustną wodą pitną w odległości nie mniejszej niż 50 metrów od stosowania środków ochrony roślin.
- Opryskane pola, czy rośliny powinny być oznakowane.
- Resztki środków ochrony rośli, puste opakowania należy traktować jako niebezpieczne odpady
- W każdym gospodarstwie powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy w zatruciach środkami ochrony roślin.
JEŚLI ZATRUCIE NASTAPIŁO PRZEZ:
- SKÓRĘ - włóż grube rękawice gumowe i zdejmij z zatrutego zanieczyszczone ubranie. Umyj skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Usuń resztki trucizny
- UKŁAD ODDECHOWY ? wynieś zatrutego poza zasięg oddziaływania trucizny. Rozluźnij odzież. Okryj osobę przed oziębieniem i osłoń przed słońcem.
- UKŁAD POKARMOWY - jeśli od chwili zatrucia upłynęło nie więcej niż 6 godzin, spróbuj wywołać wymioty poprzez podanie dużej ilości wody (dwa i więcej litrów) lub roztworu soli kuchennej (1 łyżka na szklankę wody) oraz drażnienie tylnej ścianki gardła. W razie potrzeby podaj solankę jeszcze dwukrotnie co 10-15 min. Można podać sól gorzką (1 łyżka na szklankę wody), aby zapobiec wchłanianiu się trucizny z układu pokarmowego.
Objawy zatrucia z jakimi możemy się spotkać, są podobne jak objawy innych chorób i mogą być źle zidentyfikowane. Te objawy to złe samopoczucie, ogólne osłabienie, ból, zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niepokój, pobudzenie.
Jeśli zatruta osoba jest nieprzytomna, nie wolno niczego podawać do picia (także mleka!) i jedzenia, gdyż ułatwiają one wchłanianie się trucizny, nie wolno również wywoływać wymiotów.
Pamiętajmy, aby jak najszybciej wezwać Pogotowie Ratunkowe lub inne Służby Ratownicze, informując o możliwości zatrucia środkiem chemicznym i wskazać jakim.
Opracowanie:
Ewelina Cierpikowska
Główny Specjalista
Na podstawie:
- Broszura KRUS ?Bezpieczna praca z chemicznymi środkami ochrony roślin? Warszawa 2004
- Broszura PIP? Chemia dla rolników? Warszawa 2015
- AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin - ochr. roślin (lexlege.pl)