Bezpieczne żniwa
Trwające prace polowe, to bardzo dynamiczny okres na polach, drogach i w gospodarstwach rolnych. To wzmożona praca rolników i maszyn.
Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
w Kamiennej Górze, w związku z prowadzonymi akcjami prewencyjnymi, chroniącymi życie i zdrowie rolników radzi, aby przygotować się do żniw stosując kilka zasad bezpieczeństwa.
- Zanim ruszysz, upewnij się czy w strefie zagrożenia nie przebywają ludzie.
- Naczelna zasada - nie jedź po spożyciu alkoholu. Osoba, która piła alkohol, gorzej widzi, ma opóźnione reakcje i problemy z koncentracją. Lekceważy wszelkie zagrożenia i niebezpieczeństwa na drodze, co w konsekwencji prowadzi do wypadku.
- Jazda traktorem po drogach publicznych może powodować utrudnienie
w ruchu. Zawsze kiedy to możliwe, należy przepuszczać pojazdy jadące
za ciągnikiem. W razie awarii należy użyć ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, aby sygnalizować postój pojazdu. - Aby jeździć po drogach publicznych ciągnikiem, trzeba mieć aktualne prawo jazdy kat. B. Ciągnikiem z przyczepą można jeździć po uzyskaniu kat. B+E
(min. wiek kierowcy 18 lat - Zawsze przed rozpoczęciem jazdy ciągnikiem należy zapiąć pasy. To najbardziej skuteczna metoda zabezpieczająca kierowcę przed wypadnięciem z pojazdu podczas wywrotki. Ponadto, podczas wypadku na drodze publicznej, jazda w zapiętych pasach zwiększa szansę na przeżycie.
- Bezpieczny pojazd musi mieć kabinę, która uchroni kierowcę przed przygnieceniem w razie wywrotki. Poza tym, kabina izoluje rolnika od pyłów, kurzu, rozpylanych środków ochrony roślin oraz hałasu.
- Jazda traktorem lub kombajnem będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy wszystkie lusterka i światła będą odpowiednio ustawione. Jeżeli jeden ciągnik użytkuje kilka osób, to każdy z kierowców powinien osobiście ustawić lusterka i światła przed rozpoczęciem jazdy. Należy pamiętać o częstym myciu wszystkich lusterek, świateł i szyb maszyny.
- Aby pojazdy były dopuszczone do ruchu, muszą być zarejestrowane i mieć aktualny przegląd techniczny. Wszystkie elementy pojazdu muszą być w pełni sprawne technicznie. Należy systematycznie sprawdzać: układ kierowniczy i hamulcowy, urządzenia zaczepowo-przyłączeniowe, instalację elektryczną, stan świateł i opon. Wszelkie awarie jak najszybciej usuwać.
- Nie zostawia się kluczyków w stacyjce. Zanim wyjdziemy z ciągnika, zawsze pamiętajmy, aby najpierw: wyłączyć silnik, zaciągnąć hamulec ręczny, wyjąć klucze ze stacyjki, a po wyjściu koniecznie zamknąć kabinę pojazdu. Wówczas dzieci lub nieupoważnione osoby nie dostaną się do środka i nie uruchomią ciągnika. Kluczyki od pojazdu należy nosić przy sobie lub przechowywać w miejscy niedostępnym dla dzieci.
Najważniejszy jest własny dobry przykład. Pracując rozważnie, przestrzegając przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci, które uważnie nas obserwują i naśladują.