Bezpieczna praca zimą w gospodarstwach rolnych
Na terenie działania Placówki Terenowej w Kamiennej Górze, w roku 2021 zgłoszono 10 wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym, w tym 6 z nich wydarzyło się w okresie jesienno-zimowym. Większą część zgłoszonych zdarzeń stanowiły upadki osób tj.: upadki na nawierzchni w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych, upadki z ciągników, przyczep, maszyn rolniczych, upadki na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych, upadki z wysokości, ze środków komunikacyjnych np.: z rowerów, motocykli.
Okres zimowy w gospodarstwach rolnych to czas zmniejszenia intensywności prac polowych, ale jest to również okres przygotowań do kolejnego sezonu. Rolnicy konserwują maszyny i urządzenia rolnicze, poprawiają infrastrukturę gospodarstwa, porządkują obejście itp. Praca rolnika przez cały rok uzależniona jest w szczególny sposób od pory roku, pory dnia i nocy, jak i pogody. Znaczną część prac w gospodarstwach rolnicy wykonują na otwartej przestrzeni, tym samym narażeni na działanie niskich temperatur, występowanie opadów śniegu, deszczu, przymrozków, gołoledzi, oblodzeń, które mogą spowodować zwiększenie ryzyka upadków.
Warto zadbać o bezpieczeństwo w tym okresie.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje szereg kampanii prewencyjnych, pod hasłami:
-
"Mądrze postępujesz wypadku nie spowodujesz"
-
"Rola rolnika, by upadku unikał"
-
"Nie ryzykujesz gdy znasz i szanujesz"
-
"Kości i stawy, też rolnika sprawy"
które mają na celu wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych i sposobów ich likwidowania, co w konsekwencji ma wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków.
Aby zmniejszyć ryzyko upadku:
- Zachowaj porządek w obejściu, dbaj o stan techniczny ciągów komunikacyjnych, ich czystość, uporządkuj zastawione przejścia
- Wyrównaj i utwardź nawierzchnię podwórza, zlikwiduj wystające progi, płyty, kamienie, zasyp twardym kruszcem dziury i nierówności
- Zadbaj o właściwe odprowadzenie wód opadowych przez stosowanie rynien i kanałów ściekowych
- Stosuj odpowiednie oświetlenie podwórzy
- Zimą regularnie odśnieżaj i posypuj piaskiem lub solą podwórze i ciągi komunikacyjne
- W miejscach narażonych na ryzyko upadku stosuj poręcze, pochwyty, barierki
- Zawsze sprawdzaj stan stopni drabin, podestów przed ich użyciem
- Stosuj odpowiednie obuwie ochronne, robocze, z protektorowa podeszwą, z usztywnianym stawem skokowym, zmniejszające ryzyko poślizgnięć, potknięć i upadków.
Opracowanie:
Ewelina Cierpikowska
Źródła:
- Rolniku, powiedz STOP uapdkom - ulotka KRUS
- https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/dzialalnosc-prewencyjna
- Rolnictwo - Praca rolnika dobre praktyki