ALARM PRZECIWPOŻAROWY

W piatek 15 wrzesnia 2023 roku w naszej szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. W akcji ewakuacyjnej wzięli udział wszyscy uczniowie, przedszkolaki, pracownicy szkoły oraz inne osoby przebywające na terenie szkoły. Dyrektor szkoły Waldemar Szwalec przypomniał społeczności szkolnej główne zasady ewakuacji podczas działań jednostek ratowniczych i zagrożeń obiektów publicznych. W akcji udział wzięła jednostka Państowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze. Akcja została zoorganizowana wg. ustalonych zasad i bez wcześniejszego powiadamiania. W ocenie PSP w Kamiennej Górze szkoła bardzo dobrze i systematycznie realizuje obowiązkowe szkolenia społeczności szkolnej w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Kordynatorem szkolnych akcji ewakuacyjnych jest kierownik gospodarczy p. Szczepan Zając. 

Nie istnieje odrębny akt prawny, który traktowałby o bezpieczeństwie przeciwpożarowym w szkole jako osobnej kwestii, dlatego za źródło niezbędnych regulacji uznaje się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. Dokument ten wskazuje dokładnie, za co w kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest odpowiedzialny dyrektor placówki edukacyjnej. Jego obowiązki to m.in.:

  • przestrzeganie warunków ochrony przeciwpożarowej budynku szkoły, tj. wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technicznych;
  • wyposażenie placówki w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze;
  • kontrolowanie stanu, konserwacja i naprawy powyższych elementów wyposażenia szkoły, tak by zawsze niezawodnie funkcjonowały;
  • opracowanie i uaktualnianie dokumentacji dotyczącej ochrony przeciwpożarowej budynku;
  • zapoznanie całej kadry szkoły z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego;
  • zabezpieczenie szkoły na wypadek wyładowania atmosferycznego;
  • kontrolowanie dobrego stanu dróg pożarowych i dojazdu jednostki straży pożarnej do placówki;
  • oznaczenie dróg, wyjść, kierunków ewakuacji, lokalizacji podręcznego sprzętu gaśniczego i przeciwpożarowych wyłączników prądu;
  • kontrolowanie systematyczności przeglądów instalacji elektrycznej i odgromowej;
  • szkolenie pracowników w ramach bezpieczeństwa przeciwpożarowego w szkole;
  • rozmieszczenie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego i telefonów alarmowych w widocznych miejscach w placówce.

Procedura ewakuacji uczniów i pracowników

Zgodnie z przepisami praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji powinno być wykonane co najmniej raz na rok. Ponadto należy je przeprowadzić nie później niż 3 miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego.

Alarm przeciwpożarowy w szkole

Sygnał alarmowy, który będzie oznaczał rozpoczęcie procedury ewakuacyjnej w szkole, powinien być zaprezentowany kadrze, a następnie uczniom najlepiej na początku roku szkolnego ? podczas zbiorowego apelu bądź godzin wychowawczych. Weryfikacja znajomości alarmu przeciwpożarowego powinna nastąpić podczas próbnej ewakuacji, która obejmie wszystkie elementy prawdziwej ewakuacji, czyli także reakcję na sygnały dźwiękowe.

 

  • Alarm ewakuacyjny najprościej będzie sygnalizować, używając dzwonka szkolnego, który jest słyszalny z każdej części obiektu. Ważne jest, by odpowiednio się wyróżniał, dlatego najlepiej kilkukrotnie zastosować sygnał ciągły ? np. trzy dzwonki po 10 sekund w ciągu z przerwami trwającymi 5 sekund.