1
Umorzenie, odraczanie płatnoci, rozłożenie na raty należności cywilnoprawnych

Podstawa prawna:

  1. Uchwała nr X/196/16 z dnia 27 października 2016 roku w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania płatności i rozkładania na raty należności cywilnoprawnych przypadającym Gminie Lubawka i jej jednostkom organizacyjnym oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych.

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek podatnika - liczba rat i terminy płatności rat, uzasadnienie wskazujące na ważny interes podatnika lub interes publiczny uniemożliwiający wywiązanie się z zobowiązania podatkowego.
  2. Informacja o aktualnej sytuacji finansowej (uzyskiwanych dochodach) oraz o stanie majątkowym w związku ze złożonym wnioskiem do Urzędu Miasta w Lubawce o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań.
  3. Inne dokumenty potwierdzające zasadność złożonego wniosku o udzielenie ulgi w spłacie podatków.

Opłaty:

Nie pobiera się.

Termin załatwienia sprawy:

Do 30 dni, a sprawy szczególnie skomplikowane - do 60 dni.

Jednostka odpowiedzialna:

Urząd Miasta Lubawka, 58-420 Lubawka, Plac Wolności 1, tel. 516 317 539, 516 318 522 fax: 75 7411262. Wydział Finansowy, pok. nr 8, godz. pracy: poniedziałek 7:30-17:00, wtorek-czwartek 7:30-15:30, piątek 7:30-14:00.

Dane wyjściowe:

Decyzja lub postanowienie.

Tryb odwoławczy:

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, ul. Górna 10-11, 58-500 Jelenia Góra, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Miasta Lubawka, Biuro Obsługi Klienta, pokój nr 1 lub przesłać na adres: Urząd Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, 58-420 Lubawka.

Dodatkowe informacje:

  1. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Biurze Obsługi Klienta.
  2. Ulga podatkowa może zostać przyznana tylko ze względu na ważny interes podatnika (np. utrata możliwości zarobkowania, obniżenie zdolności płatniczych oraz zdarzenia losowe jak np. powódź, pożar, kradzież itp.) lub interes publiczny (pewna potrzeba, której zaspokojenie powinno służyć zbiorowości lokalnej )
  3. Przed wydaniem decyzji nie uwzględniającej w całości wniosku strony organ podatkowy wyznacza stronie 7-dniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego (art. 123 § 1, art. 200 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). W/w zawiadomienie umożliwia podatnikowi wniesienie dodatkowych dowodów mających wpływ na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy.
  4. Wnioski nie uzupełnione w terminie wyznaczonym przez organ podatkowy, pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony pisemnie.
  5. Na podstawie art. 37 ust. 1, pkt 2, lit. f i g, ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U.2021, poz. 305) w terminie do 31 maja roku następnego podawany jest do publicznej wiadomości wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków udzielono ulg (tj. odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę zaległości podatkowych na raty) w kwocie przewyższającej 500,00zł wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia oraz wykaz osób prawnych, fizycznych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej.
  6. Przyznanie ulgi mającej charakter pomocy de minimis zostanie potwierdzone wydaniem zaświadczenia o pomocy de minimis. Zaświadczenie o pomocy de minimis wydaje się z urzędu w dniu udzielenia pomocy de minimis i sporządza się je zgodnie ze wzorem, o którym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2015 r. w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2015r., poz. 1983), bądź jego elementy zawiera się   w  decyzji przyznającej ulgę w spłacie podatków.