1
Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy

Podstawa prawna:

  1. Rozdział 4 i 5 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności  (tekst jedn. Dz. U. 2019 r. poz. 1397)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz. U. 2017 r. poz. 2411, z późn. zm.),
  3. Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz.U. 2019 r. poz. 1000).

Wymagane dokumenty:

1. Wypełniony formularz "zgłoszenie pobytu stałego / zgłoszenie pobytu czasowego" (odrębny dla każdej osoby meldującej się, również dla dziecka) - stanowiący załącznik nr 1 i 2

2. Do wglądu :

- dowód osobisty lub paszport, a w przypadku cudzoziemców :

jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE albo EFTA

  • ważny dokument podróży lub inny ważny dokument, który potwierdzi twoją tożsamość i obywatelstwo

jeśli jesteś członkiem rodziny obywatela państwa członkowskiego UE albo EFTA, przygotuj:

  • ważny dokument podróży,
  • ważną kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela UE lub ważną kartę pobytu członka rodziny obywatela UE, a jeśli nie masz takiej możliwości, inny dokument, który potwierdzi, że jesteś członkiem rodziny obywatela UE,

jeśli NIE jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE albo EFTA oraz NIE jesteś członkiem rodziny wymienionego cudzoziemca, przygotuj: 

  • ważny dokument podróży,
  • wizę. Jeśli twój wjazd do Polski nastąpił na podstawie umowy, która przewiduje zniesienie lub ograniczenie obowiązku posiadania wizy albo jesteś w Polsce na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub na podstawie umieszczonego w dokumencie podróży odcisku stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt jako rezydenta długoterminowego UE, przygotuj:
    • ważny dokument podróży
    • oraz JEDEN z następujących dokumentów:
      • tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca,
      • karta pobytu,
      • zgoda na pobyt tolerowany,
      • zezwolenie na pobyt czasowy,
      • zezwolenie na pobyt stały,
      • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
      • decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w Polsce, udzieleniu w Polsce ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany.

- tytuł prawny do lokalu, np. umowa cywilno, prawna, wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu,decyzja o przydziale lokalu, umowa najmu, w przypadku dziedziczenia - dodatkowo prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, oryginały dokumentów,

- w przypadku zgłoszenia zameldowania przez pełnomocnika dodatkowo:

pisemne pełnomocnictwo do zameldowania - wzór pełnomocnictwa stanowi załącznik nr 3,

dowód osobisty pełnomocnika lub w uzasadnionym przypadku inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.

Pełnomocnictwa udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu są zwolnione z opłaty skarbowej na podstawie ustawy o opłacie skarbowej.

Opłaty:

1. Nie pobiera się opłat za dokonanie czynności meldunkowych.

2. Opłata skarbowa: za przedłożenie pełnomocnictwa - 17,00 zł.

 Do wniosku należy dołączyć dowód wpłaty.

Opłatę skarbową uiścić należy na rachunek bankowy, na rzecz gminy Lubawka :
Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A.
14 1600 1462 1837 1762 8000 0001
 

Forma załatwienia:

Organ dokonujący zameldowania na pobyt stały wydaje z urzędu osobie zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały.

Zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy wydawane są na wniosek.

Termin załatwienia sprawy:

Od ręki.

Jednostka odpowiedzialna:

Urząd Miasta Lubawka, 58-420 Lubawka, Plac Wolności 1, tel. 516 322 258 fax: 75 74111262 , Referat OEL i USC, pok. nr 1, godz. pracy: poniedziałek 7:30 -17:00, wtorek -czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00.

Dane wyjściowe:

Nie dotyczy.

Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje.

Miejsce złożenia dokumentów:

1.Osobiście - Urząd Miasta Lubawka, Biuro Obsługi Klienta, pokój nr 1

2. Przesłanie za pośrednictwem platformy e-PUAP (wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis osobisty lub podpis zaufany).

Miejsce załatwienia sprawy:

Referat OEL i USC  Urzędu Miasta Lubawka, Plac Wolności 1, pokój nr 1, telefon 516 322 258, e-mail:pietrzak.magdalena@lubawka.eu

Informacje dodatkowe:

1.Obywatel Polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.

2.Osoba meldująca ma obowiązek uzyskać na formularzu zgłoszenie pobytu stałego, potwierdzenie faktu zamieszkiwania dokonane przez osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.

3.Za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.

4.Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca (przedstawia ważny dokument podróży lub inny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo).

Pozostali cudzoziemcy przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mają obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca (przedstawiają kartę pobytu wydaną w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej, albo nadaniem statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, dokument "zgoda na pobyt tolerowany" albo zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany.).

Cudzoziemiec niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, który nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny.

5.Zameldowania się w miejscu pobytu stałego można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art. 33 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2020, poz 256), po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego, a w uzasadnionych przypadkach - innego dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości.

6.Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.