Konwent dolnośląsko-saksońskich gmin przygranicznych

Saksońskie Ministerwstwo Spraw Wewnętrznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Instytutenm Rozwoju Terytorialnegio z Wrocławia są instytucjami realizującymi projekt Smart Integration (w ramach Współpracy INTERREG PL-SN 2014-2020), który ma na celu pogłębienie współpracy adminictracyjnej we wszystkich aspetkach planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego w sakońsko-dolnośląskim pograniczu (obszar wsparcia). W zakresie planowania przestrzennego zaplanowano opracowanie Studium Pogranicza, które wskaże nowe obszary działań oraz projekty służące silniejszej współpracy. Jeden z projektów planowania przestrzennego dotyczy usług publicznych. Podjęto tutaj wspólnie pracę nad ramami prawnymi i organizacyjnymi transgranicznych akcji w służbie ratunkowej. Kolejny częściowy projekt opracowuje regionalne dopasowane propozycje rozwiązań w związku z wyzwaniami demograficznymi na Dolnym Śląsku i w Saksonii. Te i inne działania projektowe mają poprawić warunki życia mieszkańców pogranicza a w dalszej perpektywie doprowadzić do powstania wspólnego polsko-niemieckiego obszaru życia. 

Główną grupą docelową są tu podmioty z obszaru planowania i rozwoju regionalnego jak przedstawiciele (przygranicznych)  gmin oraz jednostek poziomu regionalnego np. związki planistyczne oraz inne powiązane z planowaniem: NGO, instutucje naukowe, przedsiębiorstwa, związki i izby.

 

Dnia 18 czerwca 2019 roku odbył się konwent dolnośląsko-saksońskich gmin przygranicznychw Muzeum Śląskim w Gorlitz. Spotkanie ma na celu zwrócić uwagę na interesy podmiotów gminnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie wzdłuż Nysy. Przedstawione zostały dwa bloki tematyczne, każdy składający się z wprowadzających wykładów i kończący się wspólną dyskusją. 

W pierwszym bloku temtycznym zaprezentowane zostały wyniki zleconej w ramach porojektu eksperyzy, która skupia się na możliwościach współpracy transgranicznej w zakresie usług publicznych między saksońskimi i dolnośląskimi gminami oraz kwestii ich przyszłego wykorzystania. Zostały przedstawione godne naśladowania inicjatywy innych europejskich regionów pogranicza.

Drugi blok tematyczny skoncetrował się na przyszłości współpracy transgranicznej w UE po zakończeniu aktualnego okresu dofinasowania.