Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a co więcej jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto to jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku.  Co roku tego dnia, Polacy z dumą prezentują biało-czerwone flagi na zewnątrz swoich domów i mieszkań. Organizowane są również manifestacje patriotyczne oraz powszechne jest noszenie narodowej kokardy.  Pomysłodawcą ustanowienia święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski. Wybór daty nie był przypadkowy. Dzień ten wypełnia wolne między świętami narodowymi oraz podkreśla obchody Światowego Dnia Polonii.

Flaga jest najważniejszym obok godła symbolem narodowym, symbolem siły i nadziei. Żyła w sercach Polaków przez 123 lata, jako znak wolności i niepodległości, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Jej barwy pochodzą od barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Pomimo, iż dzień 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, pracownicy bardzo często biorą urlop, ze względu na to, że jest to dzień pomiędzy dwoma świętami ? Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy, a Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Stąd też określenie ?długi weekend majowy?.

 

Źródło:
https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej, https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Flagi_Rzeczypospolitej_Polskiej, https://www.gov.pl/web/sport/2-maja--dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej,