Piknik Patriotyczny w Krzyżowej
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej k. Świdnicy w dniach 18 i 19 czerwca 2016 r. gościł uczestników VII edycji Akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" - około 200 osób (z blisko tysiąca wyjeżdżających w lipcu na Ukrainę) wzięło udział w Pikniku Patriotycznym. Celem spotkania było wzajemne poznanie się i integracja oraz szkolenie wolontariuszy, którzy za dwa tygodnie wyruszają za wschodnią granicę, aby ratować od zapomnienia i zniszczenia polskie cmentarze. Wśród oficjalnych gości byli m.in. wysokiej rangi przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz samorządowcy popierający Akcję nie tylko dobrym słowem, ale także pieniędzmi, m.in. pani Burmistrz Lubawki. W Pikniku uczestniczyła 8-osobowa grupa z gimnazjów w Chełmsku Śląskim i Lubawce [wspólnie wyjeżdżają 2 lipca do pracy na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu].
O roli Kresów w historii, a zwłaszcza w kulturze polskiej, w fascynujący sposób opowiadał Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią, twórca i animator Warszawskiej Inicjatywy Kresowej (warto odwiedzić stronę: http://dsh.waw.pl/wik/). Młodzież mogła też poznać stronę formalną wyjazdu, np. jaką ważną dokumentację muszą posiadać opiekunowie: listy uczestników, zgody rodziców, ubezpieczenie, faktury, paragony itp. Dużo przyjemniejsze były zajęcia wieczorne: nauka pieśni patriotycznych i wieczorne ognisko. Około północy wszyscy udali się na nocleg, który dla znacznej części uczestników był czymś dotąd nieznanym - kilkadziesiąt osób rozłożyło się na podłodze w sali gimnastycznej na własnych karimatach... [Informacja dla zainteresowanych: w majątku, którego właścicielem do 1945 r. był hrabia Helmut James von Moltke, są eleganckie nieduże pokoje z łazienkami, ale nocleg "na glebie", jak to się potocznie mówi, kosztuje znacznie mniej i nie warto wydawać pieniędzy organizatorów Pikniku na zbędne luksusy. Poza tym zamieszkiwanie w 2-3-osobowych pokojach nie sprzyja integracji?]
W niedzielę podsumowano spotkanie, były tradycyjne rozmowy przed kamerami TVP Wrocław. (Relacja prawdopodobnie we wtorek 22 czerwca o godz. 18:00 w TVP 3 Wrocław w programie "Studia Wschód" lub na stronie: http://wroclaw.tvp.pl/17673149/studio-wschod)
Przed wyjazdem obejrzeliśmy pałac oraz plenerową ekspozycję "Odwaga i pojednanie". Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Przekazany sobie podczas Mszy Pojednania znak pokoju - przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski oraz Helmuta Kohla, kanclerza Niemiec - stał się symbolicznym zamknięciem najtragiczniejszego rozdziału w historii stosunków polsko-niemieckich. Ma formę labiryntu - obrazy prowadzą przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r.
Na zakończenie sfotografowaliśmy się z niezwykłą pamiątką historii II poł. XX wieku, którą jest fragment Muru Berlińskiego - symbolu "zimnej wojny" między dwoma światami tamtych czasów: Wschodem i Zachodem.