MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA
Działania młodzieży w ramach akcji 'Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia' są znane mieszkańcom naszego powiatu z relacji z wakacyjnych wyjazdów na Cmentarz Polski w Żytomierzu. Jednak ratowanie śladów polskości na Kresach organizowane przez Fundację Studio Wschód trwa cały rok.
Na przełomie września i października dwóch młodych wolontariuszy z Lubawki ? absolwentów gimnazjum: Kajetan Mazgaj i Jakub Pilarski wyjechało do pracy na Ukrainę, do Pasiecznej koło Nadwórnej. Tam na południowych stokach Gorganów znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy II Brygady Legionów Polskich, którzy ?w listopadzie 1914 i lutym 1915 polegli pod Pasieczną. Umierali marząc o niepodległej Polsce?. Pomnik był w bardzo złym stanie i wymagał pilnego remontu. Fundacja Studio Wschód zebrała pieniądze na jego ratowanie i wysłała grupę młodych, ale już doświadczonych wolontariuszy, jako wsparcie dla miejscowej firmy dokonującej remontu.
Więcej o odbudowie pomnika w Pasiecznej na stronie: http://www.studiowschod.pl/artykuly/mlodziez-remontuje-pomnik-polskich-legionistow-na-kresach-wschodnich/
1 listopada na cmentarzach w Lubawce i Chełmsku Śląskim uczniowie (pod opieką nauczycieli) kwestowali na dalszą ochronę polskiego dziedzictwa za wschodnią granicą. Należy zaznaczyć, że ofiarność mieszkańców naszej gminy pozytywnie zaskoczyła organizatorów zbiórki, za co z serca dziękujemy.
W sobotę, 4 listopada w Pasiecznej odbyła się wzruszająca uroczystość poświęcenia odbudowanego pomnika Żelaznej Brygady. Z Polski przyjechała reprezentacja uczniów-wolontariuszy pracujących na wakacjach na kresowych cmentarzach oraz poczty sztandarowe szkół uczestniczących w akcji 'Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia'. Lubawskich wolontariuszy reprezentowali: Jakub Pilarski [wraz ze Sztandarem swojej byłej szkoły] oraz Paweł Kasprzyk - organizator wakacyjnych wyjazdów do pracy na Ukrainę. (Miał być z nami również Kajetan Mazgaj, ale się rozchorował po kweście 1 listopada i musiał zrezygnować z wyjazdu).
Przybyli też przedstawiciele polskich i ukraińskich samorządowców, wicekonsul RP ze Lwowa, a także reprezentacja miejscowych Polaków, w tym zespół Podolski Kwiat, który przyjechał aż z Koziatynia na Żytomierszczyźnie. Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, Leon Mały dokonał poświęcenia odnowionej mogiły Legionistów, a towarzyszyli mu duchowni kościołów rzymsko- i grecko-katolickiego. Podniosła patriotyczna uroczystość trwała blisko dwie godziny dzięki bardzo dobrej, jak na listopad w górach, pogodzie ? było słonecznie i bezwietrznie.
W niedzielę uczestniczyliśmy we mszy w kościele w Nadwórnej. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z niewielką grupką Polaków, którzy pozostali po wojnie w tym mieście.
Relację z uroczystości można obejrzeć w TVP Polonia w środę 8 listopada o godz. 18:25 oraz we wtorek 14 listopada w TVP 3 Wrocław o godz. 18:00.
Wolontariusz