NOWE ZASADY - ZDALNE NAUCZANIE !
Informacja dla rodziców
1.Od 27 marca 2020 r. do odwołania pracujemy wg nowych zasad.
2.Pracujemy wg planu lekcji w Librusie.
Plan lekcji w danym dniu ma tylko dzieciom wskazać, z którymi nauczycielami będą się kontaktować, nie oznacza to jednak, że o konkretnej godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie zasiądą przed komputerem - technicznie może być to niemożliwe. Dziecko dostosowuje swoja pracę do sytuacji domowej, warunków technicznych.
3.Nauczyciele są do dyspozycji uczniów poprzez Librusa i inne formy kontaktu.
4.Kontakt ze szkołą - codziennie pod numerem telefonu - 75 74 22 116
5.W czasie zdalnego nauczania obowiązuje poniższy system oceniania:
a)zadanie domowe - waga 2
b)praca odtwórcza - waga 4
c)aktywność przedmiotowa (zadania wymagające większego nakładu pracy dziecka, praca samodzielnie) - waga 6
d)inna (specyfika przedmiotu) - waga 4
e)brak zadania domowego
6.Przerwa świąteczna: od 09.04.20 r. - 14.04.20 r.
RODZICU! UCZNIU!
Szkoła przechodzi na nauczanie zdalne. Pamiętajcie, że to nie jest czas wolny! Nauczyciele są dostępni przez Librus. Praca jest zadawana i jej wykonanie jest sprawdzane. Ważne jest zorganizowanie dnia.
Jak się zmotywować? Jak zmotywować nasze dziecko?
Motywacja i wsparcie do systematycznej nauki
1. Zasada czystego biurka!
Na biurku, stole czy innej powierzchni, przy której uczy się nasze dziecko, mają być rzeczy potrzebne tylko i wyłącznie do nauki. Książka, zeszyt, ćwiczenia, przybory szkolne - jeśli potrzebny jest komputer na czas rozwiązywania lekcji, to może zostać. Jeśli nie - niech będzie wyłączony.
Porządkowanie przestrzeni może chwilę potrwać, ale warto to zrobić - pozytywny efekt będzie długofalowy.
2. Zacznij! Po prostu!
Najgorzej jest zacząć, wymyślamy sobie tysiące zadań do wykonania natychmiast..., a po kilku godzinach okazuje się, że nadal nic nie zrobiliśmy. Więc po prostu, zacznij. Otwórz książkę, przeczytaj temat...Rób to chociaż przez 15 minut (nie poświęcając tego czasu na inne czynności)- zadziała metoda zaangażowania, łatwiej będzie pracować dalej.
3. Kolejność wykonywania działań
Zrób plan dnia, możesz posłużyć się swoim planem lekcji. Bierzesz dziś te przedmioty, które masz w planie, ale możesz go udoskonalić pod siebie. Ułóż przedmioty w kolejności od najtrudniejszego (najmniej lubianego). Im szybciej zrobisz te mniej przyjemne, tym chętniej sięgniesz po te, które lubisz. To tak w myśl zasady - najpierw praca, później nagroda.
Zrób listę zadań na dany dzień, tydzień...Najfajniejsze jest odfajkowywanie wykonanego zadania.
4. Czas pracy
Postaraj się pracować w cyklu szkolnym: lekcja - przerwa - lekcja - przerwa itd.
Pracuj - zrób sobie chwilę przerwy: poruszaj się, nawodnij organizm, idź do toalety, zjedz coś...i siadaj do kolejnego przedmiotu...
Podczas przerw nie włączaj telewizora, komputera, ogranicz media społecznościowe - jak zaczniesz, trudno będzie Ci przerwać.
Jeśli trudno Ci wysiedzieć i co chwila sprawdzasz godzinę - ustaw stoper, jego dźwięk ucieszy Cię tak samo, jak dzwonek na przerwę w szkole.
5. Na koniec lekcji NAGRODA
To czas na przyjemności - oglądanie filmów, seriali, rozmowy z rodziną na żywo i online ze znajomymi. Na sam koniec zostaw gry (chyba, że to planszówki, to możesz wcześniej zagrać z rodzicami czy rodzeństwem).
Rodzicu pamiętaj!!!
Ważnym aspektem w rozwoju psychofizycznym Twojego dziecka jest aktywność fizyczna. W tym trudnym okresie należy umożliwić dziecku aktywność fizyczną w domu, np. ćwiczenia gimnastyczne wspólnie z domownikami, zaangażować dziecko do sprzątania.
Dieta dziecka powinna być w tym okresie zbilansowana, zgodna z powszechnie przyjętą piramidą żywieniową.
W tym okresie nie wskazane jest wychodzenie na zewnątrz. Dlatego wskazanym jest wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych w których uczy się dziecko.
Dziecko nie powinno się uczyć i odrabiać zadań domowych bezpośrednio po obfitym posiłku, zwłaszcza głównym tj. obiedzie, kolacji - ponieważ organizm nastawiony jest na trawienie - a nie na myślenie i wytężoną pracę umysłową.
Nie jest wskazana nauka późnym wieczorem.
Gdy dziecko wykonuje pracę z użyciem komputera należy uczulić dziecko, aby wchodziło na strony rekomendowane przez szkołę, proponowane przez rodziców. Należy przypomnieć zasady bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.
Bezpieczeństwo w sieci
Podstawą w Internecie jest hasło. Jest to podstawowe i najważniejsze zabezpieczenie. Zmieniaj je, nie podawaj wszędzie takiego samego.
Uważaj w co klikasz - nie znasz nadawcy, coś wydaje Ci się podejrzane - nie wchodź.
Uważaj, co publikujesz - opublikowane przez Ciebie dane w sieci roznoszą się szybciej niż koronawirus, nie masz na nie już żadnego wpływu.
Bądź uprzejmy - czy na pewno wszystko trzeba komentować? Chcesz być krytyczny - zrób to na polu prywatnym, nie hejtuj.
Nie pisz z nieznajomymi, bądź uważny.
Stosuj zasadę trzech sit:
1. Czy jesteś pewien, że to co chcesz napisać/udostępnić jest prawdą?
2. Czy to, co chcesz przekazać dalej jest dobrą rzeczą?
3. Czy jest to pożyteczne?
Jeśli odpowiedź chociaż na jedno sito jest przecząca - lepiej o tym zapomnij.
Higiena pracy z komputerem
1. By zachować bezpieczeństwo i higienę pracy z komputerem, uczeń dziennie powinien spędzać przy komputerze określony czas - zależy od wieku:
3 - 6 lat - 30 minut dziennie
7 - 12 lat - 1 godzina dziennie
13 - 17 lat - 2 godziny dziennie
2. Planując pracę ucznia utworzyliśmy tygodniowy plan nauki zdalnej z równomiernym
i zróżnicowanym rozłożeniem zajęć. Zmieniła się siatka godzin - została zmniejszona zgodnie z zaleceniami MEN. Przedmioty pozostały bez zmian. W ramach etatu nauczyciele pozostałe godziny przeznaczają na konsultacje zgodnie z preferowanym przez Rodziców sposobem komunikacji.
3.. Uczeń, w zależności od dostępu do sprzętu komputerowego loguje się w celu pobrania materiałów i ich przesyłania.