Skrzypek na dachu - wyjazd do Opery Wrocławskiej

W piatek 31 stycznia 2025 pracownicy szkoły - czynni i emerytowani uczestniczyli w wycieczce socjalnej. Grupa 50 osób obejrzała najsłynniejszy musical świata Skrzypek na dachu,  przygotowany przez artystów Opery Wrocławskiej. Przepiękne opracowanie musicalu, choregorafia, muzyka, scenografia i gmach opery na wszystkich zrobiło wielkie wrażenie. 

O spektaklu

Skrzypek na dachu (Fiddler on the Roof) to jedno z najsłynniejszych i najbardziej oryginalnych dzieł w swoim gatunku. Od czasu bezprecedensowego sukcesu w 1964 r. na nowojorskim Broadwayu ? gdzie spektakl osiągnął rekordową liczbę przedstawień, grany codziennie przez 10 lat ? obiega sceny całego świata. Niezmiennie fascynuje, wzrusza i zachwyca. Fascynuje ? egzotyką żydowskiego folkloru, porusza serca ? konkretnym ludzkim wymiarem losu i przeżyć bohaterów, budzi zachwyt ? wybitnymi walorami artystycznymi (muzycznymi, choreograficznymi, literackimi, dramaturgicznymi) oraz uniwersalnym, humanistycznym przesłaniem.

Libretto, oparte na motywach opowiadań Szolema Alejchema (1858-1916), klasyka literatury żydowskiej, przenosi widza w realia zapadłej ukraińskiej wioski Anatewka na początek XX wieku. Żyje tam niewielka społeczność żydowska ? tak jak w dziesiątkach innych podobnych miejsc w europejskiej części rosyjskiego imperium, na dawnych polskich kresach ? zachowująca swoje obyczaje i tradycje. Wyróżnia się wśród nich mleczarz Tewje, pracowity i religijny, tak jak inni ? prowadzący nieustanny dyskurs z Panem Bogiem. Poetycki i metafizyczny wymiar rzeczywistości, jak z obrazów Chagalla, potęguje postać Skrzypka, grającego na dachu? Lecz zderzenie z cywilizacyjnymi przemianami i upiorami, które przyniósł XX wiek, burzy stary świat, prowadzi do dramatycznych zdarzeń, do naruszenia tradycyjnych obyczajowych tabu, a wreszcie, na podstawie ukazu carskiego, do exodusu Żydów z Anatewki.

Dzieło Bocka, Steina i Harnicka w niezwykle harmonijny sposób łączy w sobie liryzm, humor i nutę tragizmu, elementy żydowskiego folkloru z nowoczesnym brodwayowskim stylem musicalowym. Muzyka tętni życiem, niosąc wiele fragmentów zachwycających kompozytorskim kunsztem, oraz znakomite piosenki.

Kazimierz Kościukiewicz / za stroną internetową Opery Wrocławskiej  https://www.opera.wroclaw.pl