Regulamin rozliczenia kosztów dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków
REGULAMIN
ROZLICZENIA KOSZTÓW DOSTARCZENIA WODY I ODPROWADZENIA ŚCIEKÓW ORAZ ROZLICZANIA Z INDYWIDUALNYMI UŻYTKOWNIKAMI LOKALI W BUDYNKU
1. Do opracowania niniejszego regulaminu wykorzystano pojęcia i zasady ujęte w następujących aktach prawnych:
1.1 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz.U. nr 72 poz. 747 z 2001 r z późn. zm.)
1.2 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 71 poz. 733 z 2001 r z późn. zm.)
1.3 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r o własności lokali (Dz.U. nr 85 poz. 388 z 1994 r z późn. zm.)
1.4 Uchwały Rady Miasta Lubawka nr 11/289/06 z dnia 28 lutego 2006 r w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków
1.5 Umowy z dnia 12.02.2009 r pomiędzy P.G.K. "SANIKOM" Sp. z o.o., a Zakładem Budżetowym Gospodarki Mieszkaniowej w Lubawce o dostawę wody i odprowadzenie ścieków do budynków mieszkalnych wielolokalowych administrowanych przez ZBGM Lubawka.
2. Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
Użytkownik lokalu:
a) osoba posiadająca zawartą umowę najmu lub dzierżawy, użyczenia lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
b) osoba nie posiadająca tytułu do lokalu, a faktycznie lokal użytkująca,
c) właściciel lokalu lub samoistny posiadacz.
Dostawca - P.G.K. "Sanikom" sp. z o.o. Lubawka
2.3 Odbiorca/Zarządca - ZBGM Lubawka
CZĘŚĆ I
Postanowienia ogólne
1. Rozliczenie kosztów dostawy wody i odprowadzenia ścieków do poszczególnych lokali w budynkach wielolokalowych dokonuje się na podstawie podpisanych indywidualnie umów z Dostawcą.
Koszty dostawy wody i odprowadzenia ścieków ponoszone przez Zarządcę stanowią:
a) wydatki w związku z opłatami wskazań różnic pomiędzy wodomierzem głównym, a wodomierzami lokalowymi,
b) wydatki związane z odprowadzeniem ścieków.
1.3 Koszty dostawy wody i odprowadzenia ścieków powinny być ewidencjonowane i rozliczane wg. Punktów rozliczeniowych wynikających z zawartej umowy z Dostawcą.
1.4 Koszty dostawy wody i odprowadzenia ścieków pokrywane są przez indywidualnych użytkowników lokali mających podpisane umowy z Dostawcą.
1.5 Za nieruchomości przyjmuje się budynek lub budynki podłączone za wodomierzem głównym wg. którego jest prowadzone rozliczenie.
1.6 Indywidualne wodomierze traktuje się jako podzielniki.
1.7 Rozliczenie kosztów dostaw wody i odprowadzenia ścieków z tytułu różnic wskazań pomiędzy wodomierzem głównym, a indywidualnymi użytkownikami lokali dokonuje się w zależności od wyposażenia obiektów w wodomierze i urządzenia pomiarowo rozliczeniowe (część II regulaminu pkt. 1.2).
1.8 Koszt montażu wodomierzy w lokalach mieszkalnych komunalnych pokrywa ZBGM.
1.9 Koszt montażu wodomierza w lokalach użytkowych i własnościowych pokrywają indywidualni użytkownicy i posiadacze.
1.10 W przypadku odmowy montażu wodomierza dla użytkownika lokalu komunalnego (będzie on rozliczany różnicą wskazań zgodnie z pkt 2 ust. 2.1 części II regulaminu), a koszt wykonania opomiarowania wodomierzowego ponosił będzie indywidualnie.
2. Użytkownik lokalu zobowiązany jest do:
2.1 dbałości o urządzenie wodomierzowe, a w razie jego uszkodzenia do wymiany na własny koszt,
2.2 instalowania, wymiany i legalizacji wodomierza, który:
a) traci ważność legalizacji,
b) uległ awarii.
2.3 zapewnienia dostępu do wodomierzy indywidualnych celem dokonania ich odczytu,
2.4 zachowania w stanie nienaruszonym oplombowania wodomierzy, a fakt jego niesprawności zgłaszać niezwłocznie do ZBGM,
2.5 dołożenia należytej staranności w utrzymaniu wewnętrznej sieci wodno-kanalizacyjnej lokalu jak również części wspólnej budynku, oraz zapobieganie w nielegalnym poborze wody,
2.6 zabrania się pod odpowiedzialnością karna dokonywania oddziaływania na wodomierz w celu zafałszowania jego wskazań. W okresach wynikających z odrębnych przepisów, wodomierze podlegają legalizacji, której koszt obciąża bezpośrednio lokatora (użytkownika lokalu).
W przypadku odmowy dokonania legalizacji wodomierza przez użytkownika lokalu, lokal ten będzie rozliczany tak jak mieszkanie nieopomiarowane (pkt. 2.1 części II regulaminu).
3. Do obowiązków Zarządcy należy:
3.1 udział przy odczytach wodomierzy głównych,
3.2 naliczanie opłat przy wystąpieniu różnic wskazań pomiędzy wodomierzem głównym, a sumą wskazań wodomierzy (rozliczeń ryczałtowych) lokalowych,
3.3 prowadzenie windykacji z tytułu opłat różnicy dostaw wody i odprowadzenia ścieków wynikających z podpisanej umowy pomiędzy Dostawcą a Zarządcą,
3.4 utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym sieci wod-kan budynku.
CZĘŚĆ II
Zasady rozliczania kosztów różnicy dostaw wody i odprowadzenia ścieków pomiędzy zarządcą a indywidualnymi użytkownikami lokali w budynku
1. Podstawą rozliczenia kosztów różnicy dostawy wody i odprowadzenia ścieków jest uzyskanie obciążenia Zarządcy fakturą przez Dostawcę w wyniku dokonania pomiarów (zgodnie z obowiązującą umową).
2. Wystąpienie różnic pomiędzy sumą rozliczenia poszczególnych lokali w nieruchomości, a wskazaniem wodomierza głównego pokrywają użytkownicy lokali proporcjonalnie do wskazań wodomierzy indywidualnych:
2.1 dla lokali, w których brak jest wodomierza wg. formuły: od odczytu wodomierza głównego odejmujemy sumę odczytów wodomierzy indywidualnych, różnice dzielimy przez liczbę osób zamieszkałych w lokalach, a następnie przez liczbę zamieszkałych w danym lokalu,
2.2 dla nieruchomości wyposażonych we wszystkich lokalach w wodomierze indywidualne różnicę dzielimy przez wszystkie osoby zamieszkałe w lokalach i mnożymy przez liczbę osób zamieszkałych w danym lokalu,
2.2 Rozliczenie kosztów różnic wskazań dostaw wody i odprowadzenia ścieków w budynkach wspólnot mieszkaniowych administrowanych przez ZBGM będzie odbywało się zgodnie z posiadanym udziałem w nieruchomości lub z podjętą uchwałą wspólnoty mieszkaniowej.
3. W budynkach wyposażonych w instalacje wodną sieciowa lub gruntowa (studnie) podłączonych do zbiorników bezodpływowych (szamb), koszt odprowadzenia ścieków stanowi iloczyn zużytej wody wg. wskazań wodomierza lokalowego i kosztu wywozu 1 m3 nieczystości płynnych określonych stawką kalkulacyjną w zawartej umowie z odbiorcą ścieków.
3.1 W przypadku braku wodomierza lokalowego rozliczanie odprowadzenia ścieków do szamb następuje równoznacznie do pkt. 2.1.
CZĘŚĆ III
Postanowienia dodatkowe
1. W przypadku przekazania lokalu przez dotychczasowego użytkownika do dyspozycji Zarządcy lub innemu użytkownikowi (ponowne zasiedlenie) do czasu podpisania umowy, rozliczenie różnic w tym okresie nastąpi z wyłączeniem liczby osób w tym lokalu.
2. W przypadku zainstalowania wodomierza w lokalu jeszcze nieopomiarowanym (z winy użytkownika), użytkownik winien poinformować o tym Dostawcę oraz dostarczyć do Zarządcy informację zawierającą datę montażu wodomierza. Za początek rozliczeń występujących różnic dostawy wody do nieruchomości z Zarządcą przyjmuje się następny okres rozliczeniowy wykazany przez Dostawcę.
3. Opłaty wynikające z rozliczenia kosztów różnic wskazań wodomierza głównego, a rozliczeniem z poszczególnymi użytkownikami lokali winny być regulowane w terminie 14 dni od daty otrzymania rozliczenia.
4. Reklamacje dotyczące indywidualnych rozliczeń należy składać w terminie 14 dni od daty otrzymania rozliczenia. Reklamacje wniesione po w/w terminie nie będą uwzględniane.
5. Odmowa przyjęcia rozliczenia przez indywidualnego użytkownika lokalu w okresie ich wydania lub dostarczenia jak również jego nieobecności w miejscu zamieszkania nie jest podstawą do przedłużenia terminu składania reklamacji.
6. Na wspólny wniosek użytkowników lokali, pomieszczenia wspólne np. wc, pralnie, suszarnie dopuszcza się montaż wodomierza w pomieszczeniu wspólnym oraz rozliczenie wg kryterium liczy zamieszkałych osób.
7. Warunkiem podpisania indywidualnych umów z Dostawca jest obowiązek rozliczenia i regulowania występujących różnic wskazań wodomierza głównego a sumą wskazań wodomierzy lokalowych lub rozliczeń ryczałtowych i innych punktów czerpalnych w budynku administrowanym przez ZBGM.
8. W sprawach nieuregulowanych niniejszymi zasadami stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego.
Regulamin obowiązuje od dnia 01.03.2009 r.
KIEROWNIK ZBGM: | ZATWIERDZONY: |
/-/ Ireneusz Kordziński |
Burmistrz Miasta Lubawka /-/ Tomasz Kulon |