Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamiennej Górze uprzejmie informuje, że 31 maja 2024 roku obchodzimy "Światowy Dzień bez tytoniu" pod hasłem " Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego"

31 maja 2024 rok obchodzimy "Światowy Dzień bez tytoniu" pod hasłem "Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego".

Dzień 31 maja ogłoszony przez Światową Organizację zdrowia WHO jako Światowy Dzień bez Tytoniu jest okazją do zwrócenia uwagi na problem zdrowotny - powszechność palenia papierosów oraz jego skutki zdrowotne.

 

Papierosy - a właściwie zawarta w nich nikotyna - zostały uznane przez WHO za substancję psychoaktywną o działaniu narkotycznym, podobnie jak kokaina czy heroina, szybko prowadzącą do uzależnienia.

Dym tytoniowy składa się z 4000 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze, które w czasie palenia są wprowadzane do organizmu palacza a także osób przebywających w otoczeniu osoby palącej (zjawisko palenia biernego). W połączeniu z dymem tytoniowym nikotyna zwiększa ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia, w tym zawałów, nadciśnienia, miażdżycy, tętniaków, udarów. Dym tytoniowy zawiera szereg substancji o działaniu kancerogennym - substancje smoliste, które przez lata gromadzą się w drogach oddechowych i mogą wywoływać nowotwory płuc, krtani, gardła, przełyku.

Tak samo szkodliwie działają e-papierosy, których głównym składnikiem jest nikotyna i glikol propylenowy. Ten ostatni powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych, oczu, zapalenie spojówek i działa na nasz organizm jak nikotyna zawarta w papierosach.

 

Zachęcamy do rzucania palenia!!!

OSOBY potrzebujące wsparcia mogą zwrócić się do ekspertów udzielających pomocy w telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
0-801-108-108 lub zgłosić się do swojego lekarza POZ, który pomoże rozwiązać problem

Więcej informacji można znaleźć na stronie :

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2024