VIII Międzynarodowy Plener Malarski - Dwa Dęby, 5.07.- 15.07 - 2015r.

VIII Międzynarodowy Plener Malarski - Dwa Dęby, 5.07.- 15.07 - 2015r.

Plener malarski odbywał się na terenie Agroturystycznego Gospodarstwa - Dwa Dęby w Starej Białce, prowadzonego przez Annę i Marka Zdanowicz. W plenerze uczestniczyło 10 artystów z Polski i zagranicy - Maciej Piotrowski (Leszno), Monika Ratajczyk (Leszno), Anna Jakubiak -Sęk (Leszno), Helga Maria Radochońska (Opole), Paweł Bloch(Warszawa), Barbara Dobrzyńska - Markiewicz (Niemcy), Maria Magdalena Dreczko (Ostrów Wielkopolski), Anna Janic (Złotoryja), Iwona Molecka (Odolanów), Raul Boncut (Rumunia).

Na uroczystym otwarciu zaprezentowano prace uczestników pleneru. Honorowymi gośćmi wernisażu byli Burmistrz Lubawki Pani Ewa Kocemba oraz Dyrektor MGOK w Lubawce Pan Łukasz Prochacki.

Z zaprezentowanych prac publiczność wybrała, najbardziej jej zdaniem, atrakcyjne. Najwięcej głosów otrzymały prace: Anny Janic pierwsze miejsce, drugie miejsce praca Moniki Ratajczyk, trzecie praca Marii Magdaleny Dreczko.

Wszyscy artyści otrzymali drobne upominki od lokalnych władz Lubawki oraz władz miasta Leszna, które wspiera działalność artysty Macieja Piotrowskiego.

Burmistrz Lubawki - pani Ewa Kocemba oprócz pamiątkowych upominków zaprosiła uczestników pleneru na wycieczkę po najciekawszych miejscach w Gminie Lubawka. Przewodnikiem wycieczki był zaangażowany w rozwój gminy pan Jan Orzechowski Radny Rady Powiatu.

Artyści mieli okazję zwiedzić Krzeszów, małą miejscowość położoną w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku, w której znajduje się Krzeszowskie opactwo cystersów - zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP i będący żelaznym kandydatem do UNESCO. Przystanęli również w Chełmsku Śląskim, w którym cystersi sprowadzili z Bawarii tkaczy i wybudowali Domy Tkaczy w latach 1707 i 1763. Ponadto poznali historię mieszkańców Okrzeszyna prezentowaną w bardzo ciekawy sposób na wystawie multimedialnej - Albinów 45.

Niezwykle ciekawym miejscem, które Artyści mieli okazję poznać był Zbiornik Bukówka - sztuczne jezioro zaporowe malowniczo położone w dolinie przełomu Bóbr. Zbiornik powstał w latach 1903-1905 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu tamy w przełomie. W latach osiemdziesiątych XX wieku zbiornik powiększono przez wybudowanie na zachodniej stronie zbiornika bocznej tamy, osłaniającej Miszkowice. W ten sposób utworzono jedno z najwyżej położonych w Polsce jezior zaporowych. Zapora, jezioro i okolica są atrakcjami turystycznymi Bramy Lubawskiej. Uczestnicy pleneru mieli niewątpliwą przyjemność poznać wnętrze tej zapory.

Za gorące przyjęcie oraz wspaniałą wycieczkę bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy władzom Lubawki.

Artysta Maciej Piotrowski i Jego przyjaciele.

red. Maria Magdalena Dreczko