Ścieżka im. J.A. Komeńskiego

4

Częścią projektu "Łączy nas Bóbr" jest 15 kilometrowa trasa turystyczna łącząca Zbiornik Bukówka z czeskim Žacléřem. Jest idealnym pomysłem na spacer lub krótką wycieczkę rowerową, a na trasie czekają na nas: Zbiornik Bukówka, tama boczna w Miszkowicach, slipy do spławiania łodzi w Miszkowicach i Paprotkach, tereny rekreacyjne w Paprotkach, Szczepanowski Grzbiet, Zadzierna, tama Główna w Bukówce, kilka kamiennych rzeźb i przydrożnych krzyży, a także muzem  J.A. Komeńskiego w Žacléřu oraz pomnik Jana Amosa (Růžový palouček) na Różowej Polanie w Černej Vodzie, miejscowości, w której J.A. Komeński spędził swoją ostatnią noc w ojczyźnie. Pomnik to mozaika w postaci okrągłego labiryntu z wizerunkiem Komeńskiego wykonanwym z brązu w centrum, zwiedzający mogą "ułożyć" hasło z rozrzuconych liter tworzących dwie ponadczasowe myśli - sentencje Komeńskiego.

"Jeśli nie wykonasz czegoś w czasie, który jest ci przeznaczony, wtedy już nikt inny nie wykona tego zamiast ciebie." 

"Wszyscy na jednej scenie wielkiego świata stoimy, cokolwiek się dzieje, dotyczy to wszystkich."

O wielkim filozofie i pedagogu przypomina także krzyż na młyńskim kamieniu na obrzeżach Černej Vody, który nazywany jest krzyżem gminnym. Zatrzymały się przy nim wozy ze zmarłymi w celu odmówienia ostatniej modlitwy i pożegnania z ojczystym miejscem.

Kim był Jan Amos Komeński?

Czeski pedagog, filozof, teolog, doktor, kartograf i reformator, uważany przez wielu za człowieka, który o 300 lat wyprzedził swoją epokę. Największe zasługi przypisywane mu są przy rozwoju szkolnictwa (Nauczyciel Narodu). Stworzył jednolitą i powszechną edukację oraz wyeliminował kary cielesne. Zmiany miały objąć wszystkich uczniów bez podziału na płeć i status społeczny. 

Jan Amos Komeński urodził się w 1592 roku na Morawach, w okolicach miasta Uherský Brod. Uczył się na uniwersytetach w Herborn oraz Heidel-bergu, skąd w 1614 roku powrócił na Morawy, aby objąć posadę nauczyciela w mieście Přerov. Wybuch wojny trzydziestoletniej zmusił do ucieczki wielu mieszkańców Czech i Moraw, którzy nie zgadzali się z nauką kościoła katolickiego. Jan Amos znalazł schronienie w Lesznie i otrzymał tam stanowisko nauczyciela, a potem rektora gimnazjum. Do ojczyzny już nie powrócił. Podczas pobytu w Polsce i podróży po Europie pedagog napisał wiele książek i podręczników. Odwiedził m.in. Anglię, Szwecję i Węgry. Zmarł w Amsterdamie w 1670 roku.